בדיקה גנומית לסרטן הערמונית Genomic Prostate Score – שאלות ותשובות

מהי בדיקה גנומית?

בדיקה גנומית היא בדיקה הבוחנת את רמת הביטוי של קבוצת גנים מסויימים. בדיקת  Genomic Prostate Score GPS היא בדיקה גנומית, אשר יכולה, בשילוב עם פרמטרים קליניים ופתולוגיים נוספים לסייע בקביעת מידת האגרסיביות של הגידול הנמצא בבלוטת הערמונית שלך.

מהו מעקב פעיל?

תוכנית מעקב פעיל מבוססת על בדיקות סדירות ורציפות, אשר כוללות בדרך כלל:


למרות המעקב הפעיל, סרטן הערמונית עלול בסופו של דבר להתקדם למחלה אגרסיבית יותר. אם הרופא המטפל שלך יבחין בשינויים כלשהם בגידול שלך, ייתכן שתקבל המלצה לקבלת טיפול מקומי.

האם בדיקת (Genomic Prostate Score (GPS מתאימה לי?

אם אובחנת לאחרונה עם סרטן בערמונית המסווג לדרגת סיכון נמוכה מאד, נמוכה או בינונית-נמוכה על פי הקריטריונים של ה NCCN, וטרם קיבלת טיפול מקומי לסרטן הערמונית כדוגמת ניתוח לכריתה רדיקלית של הערמונית או טיפול בקרינה בסרטן הערמונית, ייתכן שבדיקת GPS מתאימה עבורך. בדיקת GPS אינה מתאימה עבור חולים המאובחנים עם סרטן ערמונית מתקדם.

האם בדיקת (Genomic Prostate Score (GPS מחליפה בדיקות מעבדה אחרות?

לא. תוצאות בדיקת  GPS מיועדות לשימוש בשילוב עם מדדים קליניים ופתולוגיים נוספים  הכוללים: רמת PSA, דירוג גליסון והערכה קלינית של שלב הגידול.

כמה זמן נדרש לקבלת התוצאות?

כשבועיים משליחת דגימת הגידול , הרופא המטפל שלך יקבל את תוצאת בדיקת GPS הכוללת את הסיכון שלך לפתולוגיה חמורה, רמת הסיכון אישית שלך לתמותה מסרטן הערמונית ולפיתוח גרורות תוך 10 שנים

האם בדיקת (Genomic Prostate Score (GPS מכוסה על ידי הביטוח?

למידע אודות החזר הוצאות עבור בדיקת  GPS פנה לצוות אונקוטסט:

3180* או 08-9556100 או במייל: orders@oncotest.co.il

מהם היתרונות של בדיקת (Genomic Prostate Score (GPS?

בדיקתGPS ‎ המבוצעת על דגימת הגידול כפי שנדגמה בביופסיה האחרונה שלך, מספקת דירוג גנומי – (Genomic Prostate Score (GPS שיכול לסייע בניבוי מידת האגרסיביות של הגידול שלך. המידע שמספק דירוג ה-GPS אודות מאפייני המחלה הספציפיים שלך לצד מדדים קליניים ופתולוגיים נוספים יכול לשפר את רמת הביטחון שלך ושל הרופא שלך בעת קבלת ההחלטה על האפשרות הטיפולית המתאימה עבורך.

האם ניתן להשתמש בבדיקת (Genomic Prostate Score (GPS‎ עבור סרטן ערמונית מתקדם?

בדיקת GPS אינה מתאימה לגברים הסובלים מסרטן ערמונית גרורתי.

מהן התוצאות של בדיקת (Genomic Prostate Score (GPS‎?

תוצאות בדיקת GPS מדווחות כמספר בטווח 0-100 הנקרא דירוג גנומי, דירוג ה-(Genomic Prostate Score (GPS ביחד עם מדד גליסון וגורמי סיכון קליניים נוספים, מתקבלת הבנת טובה יותר של הביולוגיה של הגידול שלך , ולפיכך  מספקת תובנה מושכלת לגבי  ההתנהלות הפוטנציאלית של הגידול שלך, ככל שדירוג ה-GPS שלך נמוך יותר, כך הסבירות נמוכה יותר שתזדקק לטיפול מיידי ויתכן ואפשרות של מעקב פעיל יכולה להתאים לך. ככל שמדד ה-GPS גבוה יותר, כך גדולה יותר הסבירות כי הנך מועמד לטיפול מיידי כגון ניתוח או טיפול קרינתי.

האם בדיקת (Genomic Prostate Score (GPS מספקת את המידע הדרוש לי על מנת להחליט אם לקבל טיפול מיידי בסרטן הערמונית?

תוצאות בדיקת GPS ‎  בשילוב מדדים קליניים ופתולוגיים נוספים, מהווה כלי חשוב בתהליך קבלת ההחלטה לגבי טיפול מקומי מיידי או בחירה במעקב פעיל. דירוג ה-GPS יכול לסייע בחיזוי מידת האגרסיביות של הגידול שלך. בעת בחירת תוכנית הטיפולים שלך, אתה והרופא שלך צריכים לבחון את דירוג ה-GPS במשולב עם מדדים קליניים ופתולוגים נוספים, כמו גם את העדפותיך האישיות, בריאותך הכללית וגילך.

כיצד ניתן לבצע את בדיקת סרטן הערמונית (Genomic Prostate Score (GPS‎?

בדיקת GPS ניתנת להזמנה על-ידי הרופא המטפל. הבדיקה מבוצעת על דגימת רקמה קטנה, שנלקחה בעת הביופסיה האחרונה שעברת. אינך צריך לעבור פרוצדורות נוספות לצורך בדיקת ה- GPS.

איזה סוג של דגימה נדרש לצורך ביצוע בדיקת ה- (Genomic Prostate Score (GPS‎?

הבדיקה מבוצעת על דגימה קטנה מרקמת הגידול, שהוסרה במהלך הביופסיה האחרונה.

לכל שאלה ובירור לגבי התאמה בדיקת GPS לסרטן הערמונית, ניתן ליצור קשר עם מוקד השירות של אונקוטסט:

3180* או 08-9556100 או במייל: orders@oncotest.co.il

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם סרטן הערמונית

בדיקת Genomic Prostate Score (GPS) היחידה שפותחה ותוקפה עבור גברים שאובחנו עם סרטן הערמונית בדרגת סיכון נמוכה ונמוכה בינונית.

המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר הבנה ברורה יותר לגבי רמת הסיכון של סרטן הערמונית שלך ולכן יכול לסייע לך ולרופא שלך לקבל החלטות מדויקות יותר על אפשרויות הטיפול העומדות לרשותך בביטחון רב יותר.

אונקוטסט מספקת את הבדיקות המתקדמות ביותר בעולם להתאמת טיפולים למתמודדים עם סרטן הערמונית.

מקורות ספרות:

  1. Leighl, N. B. et al. Clinical utility of comprehensive cell-free DNA (cfDNA) analysis to identify genomic biomarkers in newly diagnosed metastatic non-small cell lung cancer (mNSCLC). American Association of Cancer Research 2019 Annual Meeting April 2, 2019
  2. Turner NC et al. Circulating tumour DNA analysis to direct therapy in advanced breast cancer (plasmaMATCH): a multicentre, multicohort, phase 2a, platform trial. Lancet Oncol (2020).
  3. Gupta R et al. Guardant360 Circulating Tumor  DNA Assay Is Concordant with FoundationOne Next-Generation Sequencing in Detecting Actionable Driver Mutations in Anti-EGFR Naive Metastatic Colorectal Cancer. The Oncologist 2019;24:1–9.
  4. Zill, O. A. et al. The Landscape of Actionable Genomic Alterations in Cell-Free Circulating Tumor DNA from 21,807 Advanced Cancer Patients. Clinical Cancer Research. Published August 2018.
  5. Stetson, D. et al. Orthogonal Comparison of Four Plasma NGS Tests With Tumor Suggests Technical Factors are a Major Source of Assay Discordance. JCO Precision Oncology. 2019

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן