בדיקה גנומית לסרטן הערמונית Oncotype DX Genomic Prostate Score – שאלות ותשובות

מהי בדיקה גנומית?

בדיקה גנומית היא בדיקה הבוחנת את רמת הביטוי של קבוצת גנים מסויימים. בדיקת Oncotype DX Genomic Prostate Score GPS היא בדיקה גנומית, אשר יכולה, בשילוב עם פרמטרים קליניים ופתולוגיים נוספים לסייע בקביעת מידת האגרסיביות של הגידול הנמצא בבלוטת הערמונית שלך.

מהו מעקב פעיל?

תוכנית מעקב פעיל מבוססת על בדיקות סדירות ורציפות, אשר כוללות בדרך כלל:


למרות המעקב הפעיל, סרטן הערמונית עלול בסופו של דבר להתקדם למחלה אגרסיבית יותר. אם הרופא המטפל שלך יבחין בשינויים כלשהם בגידול שלך, ייתכן שתקבל המלצה לקבלת טיפול מקומי.

האם בדיקת Oncotype DX GPS מתאימה לי?

אם אובחנת לאחרונה עם סרטן בערמונית המסווג לדרגת סיכון נמוכה מאד, נמוכה או בינונית-נמוכה על פי הקריטריונים של ה NCCN, וטרם קיבלת טיפול מקומי לסרטן הערמונית כדוגמת ניתוח לכריתה רדיקלית של הערמונית או טיפול בקרינה בסרטן הערמונית, ייתכן שבדיקת Oncotype DX GPS מתאימה עבורך. בדיקת GPS אינה מתאימה עבור חולים המאובחנים עם סרטן ערמונית מתקדם.

האם בדיקת Oncotype DX GPS מחליפה בדיקות מעבדה אחרות?

לא. תוצאות בדיקת Oncotype DX GPS מיועדות לשימוש בשילוב עם מדדים קליניים ופתולוגיים נוספים  הכוללים: רמת PSA, דירוג גליסון והערכה קלינית של שלב הגידול.

כמה זמן נדרש לקבלת התוצאות?

כשבועיים משליחת דגימת הגידול , הרופא המטפל שלך יקבל את תוצאת בדיקת Oncotype DX GPS הכוללת את הסיכון שלך לפתולוגיה חמורה, רמת הסיכון אישית שלך לתמותה מסרטן הערמונית ולפיתוח גרורות תוך 10 שנים

האם בדיקת Oncotype DX GPS מכוסה על ידי הביטוח?

למידע אודות החזר הוצאות עבור בדיקת  Oncotype DX GPS פנה לצוות אונקוטסט:

3180* או 08-9556100 או במייל: orders@oncotest.co.il

מהם היתרונות של בדיקת Oncotype DX GPS?

בדיקתOncotype DX GPS ‎ המבוצעת על דגימת הגידול כפי שנדגמה בביופסיה האחרונה שלך, מספקת דירוג גנומי – (Genomic Prostate Score (GPS שיכול לסייע בניבוי מידת האגרסיביות של הגידול שלך. המידע שמספק דירוג ה-GPS אודות מאפייני המחלה הספציפיים שלך לצד מדדים קליניים ופתולוגיים נוספים יכול לשפר את רמת הביטחון שלך ושל הרופא שלך בעת קבלת ההחלטה על האפשרות הטיפולית המתאימה עבורך.

האם ניתן להשתמש בבדיקתOncotype DX GPS ‎ עבור סרטן ערמונית מתקדם?

בדיקת Oncotype DX GPS אינה מתאימה לגברים הסובלים מסרטן ערמונית מתקדם.

מהן התוצאות של בדיקת Oncotype DX GPS‎?

תוצאות בדיקת Oncotype DX GPS מדווחות כמספר בטווח 0-100 הנקרא דירוג גנומי, דירוג ה-Genomic Prostate Score (GPSביחד עם מדד גליסון וגורמי סיכון קליניים נוספים, מתקבלת הבנת טובה יותר של הביולוגיה של הגידול שלך , ולפיכך  מספקת תובנה מושכלת לגבי  ההתנהלות הפוטנציאלית של הגידול שלך, ככל שדירוג ה-GPS שלך נמוך יותר, כך הסבירות נמוכה יותר שתזדקק לטיפול מיידי ויתכן ואפשרות של מעקב פעיל יכולה להתאים לך. ככל שמדד ה-GPS גבוה יותר, כך גדולה יותר הסבירות כי הנך מועמד לטיפול מיידי כגון ניתוח או טיפול קרינתי.

האם בדיקת Oncotype DX GPS מספקת את המידע הדרוש לי על מנת להחליט אם לקבל טיפול מיידי בסרטן הערמונית?

תוצאות בדיקת Oncotype DX GPS ‎  בשילוב מדדים קליניים ופתולוגיים נוספים, מהווה כלי חשוב בתהליך קבלת ההחלטה לגבי טיפול מקומי מיידי או בחירה במעקב פעיל. דירוג ה-GPS של בדיקת Oncotype DX GPS יכול לסייע בחיזוי מידת האגרסיביות של הגידול שלך. בעת בחירת תוכנית הטיפולים שלך, אתה והרופא שלך צריכים לבחון את דירוג ה-GPS במשולב עם מדדים קליניים ופתולוגים נוספים, כמו גם את העדפותיך האישיות, בריאותך הכללית וגילך.

כיצד ניתן לבצע את בדיקת סרטן הערמונית Oncotype DX GPS ‎?

בדיקת Oncotype DX GPS ניתנת להזמנה על-ידי הרופא המטפל. הבדיקה מבוצעת על דגימת רקמה קטנה, שנלקחה בעת הביופסיה האחרונה שעברת. אינך צריך לעבור פרוצדורות נוספות לצורך בדיקת ה-Oncotype DX GPS.

איזה סוג של דגימה נדרש לצורך ביצוע בדיקת ה- Oncotype DX GPS ‎?

הבדיקה מבוצעת על דגימה קטנה מרקמת הגידול, שהוסרה במהלך הביופסיה האחרונה.

לכל שאלה ובירור לגבי התאמה בדיקת Oncotype DX GPS לסרטן הערמונית, ניתן ליצור קשר עם מוקד השירות של אונקוטסט:

3180* או 08-9556100 או במייל: orders@oncotest.co.il

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם סרטן הערמונית

בדיקת (Oncotype DX Genomic Prostate Score GPS) היחידה שפותחה ותוקפה עבור גברים שאובחנו עם סרטן הערמונית בדרגת סיכון נמוכה ונמוכה בינונית.

המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר הבנה ברורה יותר לגבי רמת הסיכון של סרטן הערמונית שלך ולכן יכול לסייע לך ולרופא שלך לקבל החלטות מדויקות יותר על אפשרויות הטיפול העומדות לרשותך בביטחון רב יותר.

אונקוטסט מספקת את הבדיקות המתקדמות ביותר בעולם להתאמת טיפולים למתמודדים עם סרטן הערמונית.

מקורות ספרות:

  1. Leighl, N. B. et al. Clinical utility of comprehensive cell-free DNA (cfDNA) analysis to identify genomic biomarkers in newly diagnosed metastatic non-small cell lung cancer (mNSCLC). American Association of Cancer Research 2019 Annual Meeting April 2, 2019
  2. Turner NC et al. Circulating tumour DNA analysis to direct therapy in advanced breast cancer (plasmaMATCH): a multicentre, multicohort, phase 2a, platform trial. Lancet Oncol (2020).
  3. Gupta R et al. Guardant360 Circulating Tumor  DNA Assay Is Concordant with FoundationOne Next-Generation Sequencing in Detecting Actionable Driver Mutations in Anti-EGFR Naive Metastatic Colorectal Cancer. The Oncologist 2019;24:1–9.
  4. Zill, O. A. et al. The Landscape of Actionable Genomic Alterations in Cell-Free Circulating Tumor DNA from 21,807 Advanced Cancer Patients. Clinical Cancer Research. Published August 2018.
  5. Stetson, D. et al. Orthogonal Comparison of Four Plasma NGS Tests With Tumor Suggests Technical Factors are a Major Source of Assay Discordance. JCO Precision Oncology. 2019

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן