בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה Oncotype DX® Genomic Prostate Score

תעודת זהות

אוכלוסיית יעד:

מטופלים המאובחנים בביופסיה עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון קלינית נמוכה – בינונית טרם החלטה על טיפול מקומי

מטרת הבדיקה:

הערכת מידת האגרסיביות של הגידול בביופסיה לפני החלטה על טיפול מקומי

סוג הדגימה:

דגימה מרקמת הגידול שנלקחה בביופסיה ומקובעת בפאראפין (בלוק פראפין או חתכים ממנו)

קשורה לטיפול במחלה:

סרטן הערמונית

אוכלוסיית יעד: ​

מטופלים המאובחנים בביופסיה עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון קלינית נמוכה – בינונית טרם החלטה על טיפול מקומי

מטרת הבדיקה:​

הערכת מידת האגרסיביות של הגידול בביופסיה לפני החלטה על טיפול מקומי

סוג הדגימה:​

דגימה מרקמת הגידול שנלקחה בביופסיה ומקובעת בפאראפין (בלוק פראפין או חתכים ממנו)

צרו עמנו קשר

מידע קצר על בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה Oncotype DX® Genomic Prostate Score

בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה לסרטן הערמונית (Oncotype DX® Genomic Prostate Score) מספקת מידע אודות המאפיינים הביולוגיים הייחודיים של הגידול כפי שנדגם בביופסיה, לצורך הערכת מידת האגרסיביות של הגידול. בבדיקה מודדים את ביטויים של 17 גנים ברקמת הגידול של המטופל (שנדגמה בביופסיה) שנמצאו קשורים לסרטן הערמונית ומייצגים מסלולים ביולוגים שונים. אנליזה שלהם בשילוב עם הנתונים הקליניים פתולוגיים מספק מידע כמותי אודות מידת האגרסיביות של הגידול. השינויים ברמת ביטוי של גנים אלו נמצאו בקורלציה גבוהה למידת הסיכון להימצאות פתולוגיה חמורה, הסיכון להתפתחות גרורות והסיכון לתמותה מסרטן הערמונית תוך 10 שנים.

הבדיקה מבוצעת על רקמה מהגידול שהוצא מהערמונית בביופסיה והתוצאה מתקבלת כערך מספרי מ 0-100 הנקרא מדד גנומי (Genomic prostate score). מדד גנומי עם ערך גבוה, מעיד על גידול אגרסיבי יותר ואילו מדד גנומי נמוך, מעיד על גידול אגרסיבי פחות.

בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה לסרטן הערמונית (Oncotype DX Genomic prostate score) מעניקה שיטה לאומדן מידת האגרסיביות של הגידול ומאפשרת קבלת החלטה מושכלת בדבר האפשרויות הטיפוליות בסרטן הערמונית הכוללות מעקב פעיל או טיפול דפיניטיבי מקומי כמו ניתוח להסרת הגידול בבלוטת הערמונית או טיפול בקרינה בסרטן הערמונית. בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה לסרטן הערמונית היא בדיקה גנומית מולקולרית המסייעת בזיהוי מידת האגרסיביות של הגידול ומנבאת את הסיכון של המטופל להתפתחות גרורות , תמותה מסרטן הערמונית והימצאות פתולוגיה חמורה בגידול . הבדיקה מציעה מידע אודות הפעילות הביולוגית של הגידול למטופל ספציפי, אשר אינו ניתן לגילוי באמצעות השיטות המסורתיות. המידע המתקבל מבדיקת אונקוטייפ פרוסטטה לסרטן הערמונית, מאפשר לרופא והמטופל לקבל החלטה טיפולית המבוססת על מידע מדויק ולתכנן טיפול המותאם באופן אישי למטופל

סרטן הערמונית סיכויי החלמה

בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה לסרטן הערמונית הוכחה כיעילה במספר מחקרים קליניים שכללו למעלה מ-4,500 גברים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון קלינית נמוכה ובינונית-נמוכה.

תוצאות המחקרים הדגימו קורלציה בין המדד הגנומי (Genomic prostate score)  המתקבל מהבדיקה לבין הסיכון לקיומה של פתולוגיה חמורה בערמונית, התפתחות גרורות ותמותה מסרטן הערמונית בטווח של 10 שנים. ככל שהמדד הגנומי גבוה יותר, כך הסיכון לקיום גידול אגרסיבי בעל פתולוגיה חמורה  בערמונית גבוה יותר, וככל שהמדד הגנומי נמוך יותר, כך הסיכון לקיום גידול אגרסיבי בערמונית הוא נמוך יותר. לא נצפה אף מקרה של התפתחות גרורות או תמותה מסרטן ערמונית בקרב גברים שסווגו עם  ציון גנומי הנמוך מ-20 1.

יתרה מכך, המחקרים הראו כי חולים שאובחנו עם סרטן ערמונית בדרגת סיכון קלינית נמוכה ובינונית-נמוכה ועברו את בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה נטו יותר לבחור באפשרות הטיפולית של מעקב פעיל, לעומת גברים שלא עברו את הבדיקה2.

מקורות מידע:

  1. Van Den Eeden et al. Eur Urol. 2018.
  2. Eure et al. Urology. 2017.

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם סרטן הערמונית

בדיקת (Oncotype DX Genomic Prostate Score GPS), הבדיקה הגנומית היחידה שפותחה ותוקפה עבור גברים שאובחנו עם סרטן הערמונית בדרגת סיכון נמוכה ונמוכה בינונית.

המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר הבנה ברורה יותר לגבי רמת הסיכון של סרטן הערמונית שלך ולכן יכול לסייע לך ולרופא שלך לקבל החלטות מדויקות יותר על אפשרויות הטיפול העומדות לרשותך בביטחון רב יותר.

אונקוטסט מספקת את הבדיקות המתקדמות ביותר בעולם להתאמת טיפולים למתמודדים עם סרטן הערמונית.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן