בדיקת Guardant360 מכפילה את מספר המוטציות

האיגוד הבינלאומי לחקר סרטן הריאות (IASLC) פרסם המלצות חדשות עבור שימוש בבדיקות ריצוף מביופסיה נוזלית לחולי סרטן ריאות מתקדם, מסוג תאים לא קטנים (NSCLC). עפ”י המלצות אלו, בדיקת ריצוף מביופסיה נוזלית עשויה להעניק יתרון לחולים בעת האבחון הראשוני וכן לאחר התקדמות במהלך טיפול ממוקד1.

בדיקת Guardant360 מכפילה את מספר המוטציות, Oncotest רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם מחלת הסרטן

אבחון וזיהוי של סרטן ריאות אינו פשוט, בייחוד עקב קשיים בדגימת האיבר באמצעות ביופסיית מחט. ולכן, ההבטחה שאבחון סרטן ריאות אפשרי באמצעות ביופסיה נוזלית מבוססת דגימת דם, מובילה לאופטימיות רבה בקרב חולים ומומחים בתחום. היות וקיימת חשיבות מכרעת לדעת כיצד ומתי להשתמש בביופסיה נוזלית, מומחים עולמיים באגודה הבינלאומית לחקר סרטן הריאות הנפיקו את “מסמך הצהרת IASLC בנושא ביופסיה נוזלית לחולי סרטן ריאות מתקדם מסוג תאים לא קטנים 1(NSCLC)”.

מבחינה היסטורית, דגימת ביופסיה הנלקחת מרקמה היוותה את המקור היחיד למידע מולקולרי על הגידול, אך, למרבה הצער, לא תמיד ניתן להשיגה בכמות מספקת מכל החולים עם NSCLC בשלב מתקדם. בנוסף, הצורך לעקוב אחר תגובות לטיפול ולזהות מנגנונים מולקולריים של עמידות הם בעלי חשיבות רבה, אך גם הם מוגבלים על ידי האתגרים של ביופסיה חוזרת הנלקחת מהרקמה באופן מסורתי. בהקשר הזה, בידוד של דנ”א ממקור גידולי, רנ”א ותאים מהמחזור ההיקפי (מושג המכונה ביופסיה נוזלית) מתגלה ככלי רב-תכליתי ורב-עוצמה לאופטימיזציה של ניהול קליני של חולים עם NSCLC באמצעות זיהוי של סמנים ביולוגיים, לפני הטיפול או לאחר התקדמות המחלה.

בדיקת Guardant360 מכפילה את מספר המוטציות ברות-הטיפול המזוהות בריצוף מדגימת דם בהשוואה לבדיקת ריצוף מקיפה על רקמה

רק בעשור האחרון חלה התקדמות עצומה בטיפול בסרטן ריאות גרורתי מסוג תאים לא קטנים בשל זיהוי של סמנים מולקולריים, אונקוגניים, המניעים את הגידול וניתנים לטיפול מכוון מטרה, בהם הגידולים תלויים לצמיחה והישרדות.

טיפול אונקולוגי מדויק או מותאם אישית – הינו טיפול הצפוי להיות יעיל על בסיס המאפיינים המולקולריים הספציפיים של הגידול – טיפולים אלו יכולים להוסיף שנים איכותיות עבור אותם מטופלים. כדי להבטיח כי לאונקולוגים ברחבי העולם יש גישה לשיטות מתקדמות אלו, קריטי להבטיח כי לכל החולים תהיה גישה לטיפולים מתקדמים.

מסיבה זו, האיגוד הבינלאומי לחקר סרטן הריאות כינס פאנל רב-תחומי של מומחי אונקולוגיה של בית החזה, בעלי עניין ומומחיות בביופסיה נוזלית ובפתולוגיה מולקולרית כדי להעריך את הראיות הקיימות, במטרה לייצר סדרה של המלצות עבור שימוש בביופסיה נוזלית לניתוח מולקולרי בהנחיית הניהול הקליני של חולי NSCLC בשלב מתקדם, וכן בזיהוי צרכים שלא סופקו.

על פי המומחים1כדאי לשקול ביופסיה נוזלית בזמן האבחון הראשוני (Upfront) בכל החולים הזקוקים לאנליזה מולקולרית של הגידול, אך מומלץ במיוחד כאשר רקמת הגידול אינה מספקת, לא זמינה או השגתה תגרום לעיכוב משמעותי, שעשוי להיות גדול משבועיים. תרחיש זה הוא הנפוץ ביותר בחולים אשר פרוצדורות פולשניות עשויות להיות מסוכנות, קיימת רקמת גידול זעירה בלבד או במקרה של ביופסיות עצם. לפי המומחים, ממצא חיובי, בריצוף מביופסיה נוזלית, מספיק להתחלת טיפול ממוקד. עם זאת, תוצאה שלילית לא נחשבת תוצאה חד משמעית וצריכה להיות מאומתת ע”י בדיקה נוספת בעלת רגישות גבוהה יותר.

חולים נוספים המתאימים לביופסיה נוזלית, הינם חולים החווים מחלה מתקדמת במהלך טיפול במעכבי קינזות- TKIs. חולים אלו, חוזרים על הביופסיה כדי להעריך איזה מנגנון עמידות מעורב, בעיקר באמצעות ביופסיה הנלקחת מהאיבר החדש המעורב. בהקשר הזה, לביופסיה נוזלית יש פוטנציאל של חיסכון בהליך פולשני, ועם יתרון נוסף כי ניתן  לעקוב אחר המטופל באופן שיטתי ולא להתמקד באוכלוסיית תאים מקומית המיוצגת על ידי ביופסיית המחט.

בדיקה גנומית מקיפה באמצעות ביופסיה נוזלית Guardant360

בדיקת Guardant360 הינה בדיקה גנומית המאתרת מקטעי דנ”א בדם החולה שמקורם בגידול או בגרורותיו ומרצפת 73 גנים הרלוונטיים להתפתחות הסרטן מביופסיה נוזלית מבוססת דם, ללא צורך בביופסיה פולשנית. הבדיקה בפלטפורמת ריצוף הדור הבא (NGS-Next generation sequencing) המבוססת על לכידה היברידית (Hybrid capture) בודקת את הרצף של אונקוגנים וגנים מדכאי גידול, כמו גם את האינטרונים של גנים נבחרים ומספקת מידע על כל קשת השינויים בדנ”א, ולכן, מאפשרת זיהוי של מגוון רחב של שינויים גנטיים לאורך הגן כולו. הבדיקה גם מדווחת על סטטוס MSI. לרוב השינויים ניתן להתאים טיפול מכוון מטרה/טיפול ביולוגי לסרטן או טיפול אימונותרפי לסרטן מאושר FDA להתוויה זו או אחרת או מחקר קליני מתאים.

לאחרונה חוקרים ממרכז הסרטן “אברמסון” מאוניברסיטת פנסילבניה פרסמו מחקר בכתב העת המדעי JAMA Oncology2 שהראה לראשונה כי בדיקת ריצוף מדם מקיפה ורגישה מאוד, בדיקת  Guardant360, מכפילה את מספר המוטציות ברות הטיפול שנמצאו בהשוואה לבדיקה גנומית על רקמה בלבד.

באחד המחקרים הגדולים מסוגו, השתמשו החוקרים בבדיקת Guardant360 כדי להעריך 323 מטופלים עם NSCLC, עבור מוטציות ברות טיפול ממוקד מטרה, המניעות החלטות לטיפול ראשוני ומתקדם. עבור 229 מטופלים התבצע במקביל לבדיקת הריצוף מפלסמה (Guardant360) בדיקת ריצוף על רקמה ועבור 101 חולים עבורם לא הצליחו לקחת ביופסית רקמה או שעבורם ביופסיה על רקמה לא הפיקה תוצאות מלאות. בסך הכל, נמצאו בכמעט פי שניים מוטציות מכוונות מטרה ע”י Guardant360, בהשוואה לריצוף על רקמה בלבד, ויצרו תובנות שהנחו את הטיפול הסטנדרטי עבור 82 חולים (36%) לעומת 47 חולים (20.5%).

מתוך המטופלים עם המוטציות ברות הטיפול שזוהו, 67 טופלו בטיפול ממוקד מקביל, כאשר 42 חולים נבדקו לתגובה. מתוך 42 מטופלים, 37 הפגינו תגובה מלאה, תגובה חלקית או מחלה יציבה.

החוקרים סיכמו כי התוצאות תומכות בשימוש שגרתי בבדיקת ביופסיה נוזלית מבוססת דם מסוג Guardant360 להנחיית הטיפול בחולים עם NSCLC מתקדם. מאמר מערכת נלווה, שנכתב על ידי אונקולוגים מבית הספר לרפואה של הרווארד ומכון הסרטן השוודי, ציין כי “תוצאות אלו, בשילוב עם שביעות הרצון של המטופל מהקלות היחסית של מתן דם במקום מתן רקמה מוצקה, מצביעות על אסטרטגיה קלינית של ביצוע בדיקה גנומית מקיפה באמצעות ביופסיה נוזלית בטכנולוגיית ריצוף מהדור הבא (NGS), ובמידה ובדיקה זו לא מזהה מוטציות רלוונטיות, אזי לפנות לבדיקה גנומית מבוססת רקמה”.

 

לסיכום:

בדיקה לריצוף על רקמת גידול בחולי NSCLC מתקדמים היא עדיין חיונית לאבחון מדויק, אך תוצאות המחקר מוכיחות כי בדיקת ריצוף מביופסיה נוזלית מסוג Guardant360 מוסיפה ערך כאשר משתמשים בה. לפיכך מתגבשת אסטרטגיה קלינית פוטנציאלית לטיפול בחולי NSCLC מתקדמים בעת האבחון הראשוני, ע”י ביצוע בדיקה גנומית מבוססת פלסמה לפני בדיקה גנומית על רקמה , כך שיהיה ניתן להעריך במהירות את כל שבעת הגנים המומלצים ע”י ההנחיות הבינלאומיות לטיפול ובמידה והבדיקה לא מזהה מוטציות רלוונטיות, אזי לפנות לבדיקה גנומית מבוססת רקמה.

 האפשרות של שימוש בשיטה לא פולשנית להבנה ולזיהוי של מטרות מולקולריות ומנגנוני עמידות לתרופות קיימות, הן לתרופות מכוונות מטרה והן לתרופות אימונותרפיות, הינה מועילה ביותר עבור המטופלים, וכן תורמת לזיהוי ביומרקרים חדשים. העתיד של ביופסיות נוזלית הוא ללא ספק מרגש, ובהתחשב בקצב ההתפתחות של טיפולים ממוקדים, ביופסיה נוזלית צריכה להיות משולבת באופן שגרתי בטיפולים השוטפים.

(1) Rolfo et al.,Liquid Biopsy for Advanced Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC): A Statement Paper from the IASLC. 2018. Journal of Thoracic Oncology Vol. 13 No. 9: 1248-1268

(2) Aggarwal et al., Clinical Implications of Plasma-Based Genotyping with the Delivery of Personalized Therapy in Metastatic Non–Small Cell Lung Cancer. JAMA Oncol. Published online October 11, 2018

תאור מטופלת

גברת נ בת 74 לא מעשנת, אובחנה לפני כשנתיים (דצמבר 2016) עם גידול בריאה עם גרורות בעצמות.

בדיקת ריצוף על ביופסיה נוזלית מסוג Guardant360, בוצעה במקביל לברור מולקולרי סטנדרטי דרך קופת החולים.

בדיקת Guardant 360 זיהתה שינוי גנומי מוביל בגן EGFR אשר כנגדו הותאם טיפול ביולוגי, ממוקד, מכוון מטרה (טאגריסו – Osimertinib). החולה מגיבה קרוב לשנתיים לטיפול.

השינוי הגנומי לא זוהה בבדיקת ריצוף  סטנדרטית על רקמת ביופסיה שבוצעה דרך קופת החולים.

תוצאות בדיקת גארדנט 360 בעת האבחון (Upfront)

 
בדיקה גנומית מקיפה באמצעות ביופסיה נוזלית Guardant360 - אונקוטסט

 

 

בבדיקת מעקב לשיעור תגובה וזיהוי מנגנוני עמידות שהתבצעה כעבור שנתיים (ספטמבר 2018) גם כן באמצעות Guardant360, ניתן לראות כי המטופלת ממשיכה להגיב טוב לטאגריסו, אוכלוסיית התאים הנושאת את המוטציה EGFR  נעלמה לחלוטין בעקבות הטיפול ולא הופיעה אוכלוסיית תאים הנושאת מוטציה אחרת.

 

תוצאות בדיקת גארדנט 360 לצורך מעקב לאחר שנתיים

Oncotest - בדיקה גנומית מקיפה באמצעות ביופסיה נוזלית Guardant360

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן