סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים

סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים המכונה NSCLC) Non-Small Cell Lung Carcinoma) מהווה כ- 85% מכלל המקרים של סרטן. ב-70% מהמקרים הוא מתגלה בשלב מתקדם של המחלה ובדרך כלל גדל ומתפשט לאט יותר יחסית לסוגי סרטן ריאות אחרים, כמו סרטן ריאות מסוג תאים קטנים.
ניתן לסווג סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים ל-3 תתי סוגים היסטולוגיים עיקריים:
• אדנוקרצינומה בריאה (Lung Adenocarcinomas): אדנוקרצינומה הוא הסוג השכיח ביותר של סרטן ריאות, המהווה כ- 50% מכלל מקרי סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים.
• קרצינומה של תאי קשקש בריאה (Lung Squamous cell carcinoma): קרצינומה של תאי הקשקש מהווה כ- 30% מסרטני הריאה של תאים שאינם קטנים. לעומת סוג האדנוקרצינומה, הנוטה להתפתח בהיקף הריאה, הרי שגידול מסוג קרצינומה של תאי הקשקש מתפתח לרוב באזורים מרכזיים של סמפונות הריאה. ישנו קשר חזק מאוד בין סוג זה של סרטן הריאות לבין עישון והוא נפוץ יותר בגברים מאשר בנשים.
• קרצינומה של תאים גדולים בריאה (Lung Large cell carcinoma): גידול מסוג קרצינומה של תאים גדולים הוא הסוג הנדיר ביותר של סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים. גידול מסוג קרצינומה של תאים גדולים מתפתח במרבית המקרים באזורים היקפיים של הריאה.

טיפול בסרטן ריאות

הטיפול וסיכויי ההחלמה מסרטן ריאות מסוג תאים שאינם קטנים תלוי במספר גורמים הכוללים את מיקומו של הגידול, האם התפשט לאיברים סמוכים, מצב המטופל ועוד.
במידה והמחלה מתגלית בשלבים מוקדמים (stage I-IIIA), הגידול הינו מקומי והטיפול המועדף הינו ניתוח להסרת הגידול במלואו. לעיתים, לפני או אחרי הניתוח יינתן טיפול עם כימותרפיה ו/או הקרנות בסרטן הריאות כתלות בגורמים נוספים כגון מיקום הגידול וגודלו. מלבד טיפולים אלו קיימים גם מחקרים קליניים הבודקים טיפולים חדשניים יותר העשויים להיות יעילים בשלב מחלה זה. מטרת הטיפול היא ריפוי מלא של המחלה ולמנוע את חזרתה.
במידה והמחלה מתגלית בשלב מאוחר יותר (Stage IIIB), כאשר קיימת מעורבות של בלוטות הלימפה באזור מרוחק מהגידול הראשוני כמו בית החזה, לא ניתן להסיר את הגידול במלואו באמצעות ניתוח. אזי ניתן טיפול שמטרתו להשיג שליטה על המחלה ובמקרים מסוימים אף ריפוי. הטיפולים האפשריים היעילים בשלב מחלה זה עשויים לכלול אימונותרפיה, קרינה ו/או כימותרפיה.
כאשר המחלה שלחה גרורות בריאות או באזורים מרוחקים, המחלה מכונה מחלה מתקדמת מקומית או מחלה מפושטת (Stage IIIC-IV). הטיפול יהיה טיפול תרופתי סיסטמי לכל הגוף ומבוסס לרוב על פי סמנים ביולוגיים שזוהו בגידול ומטרתו להקטין את הגידול או להשיג יציבות מחלה.

טיפולים ממוקדים למתמודדים עם סרטן הריאות - Oncotest

בשנים האחרונות חלה התקדמות מרשימה בהבנת המנגנונים המולקולריים האחראים על התפתחות סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים והטיפול בו. אם בעבר, כל חולי סרטן הריאה מסוג NSCLC בשלב המתקדם או הגרורתי טופלו באותו אופן – על ידי משלב של תרופות כימותרפיות, המבוסס בדרך כלל על תרופות ממשפחת הפלטינום (Platinum), הרי כיום, לאור התפתחות משמעותית בשיטות האבחון הגנומי/מולקולרי, הטיפול בחולים עם סרטן ריאות תאים שאינם קטנים, בשלב מחלה מתקדם או גרורתי מתבצע בהתאם למוטציות המניעות את התפתחות הגידול ועל ידי טיפולים ממוקדים כנגד השינוי הגנומי, במידה ואותרו. טיפול מסוג זה נקרא טיפול ביולוגי והינו טיפול חדשני בסרטן ריאות הקשור לתוחלת חיים ארוכה יותר ולרוב מלווה בסבילות טובה יותר. במידה ולא אותרו מוטציות עבורן קיים טיפול ביולוגי מתאים, יינתן טיפול אימונותרפי עם או בלי כימותרפיה.

Oncotest – רפואה מותאמת אישית

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות למיפוי גנומי המתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Guardatn360. Guardant360 הינה בדיקה גנומית מקיפה פורצת דרך מביופסיה נוזלית של חברת Guardant Health המיועדת לחולי סרטן הריאה עם גידולים מוצקים בשלב מחלה מתקדם, בייחוד לחולי סרטן ריאות. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מהירה ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן