סרטן הקיבה

במצב בו גידול אינו מגיב לטיפול המקובל ניתן לעשות שימוש בבדיקות ריצוף מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות טיפול חדשות. אם בעבר התמקד הטיפול בסרטן לפי מקור הימצאות הגידול, כשמרבית החולים בסרטן מסוים טופלו באותו רצף טיפולי הכולל ניתוח, כימותרפיה והקרנות, הרי שבשנים האחרונות קיימת הבנה כי ע"י איתור שינויים מולקולריים (הנקראים בשפה המקצועית גם ביו-מרקרים או סמנים ביולוגיים) בגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר לסרטן, גם אם הוא טיפול כימי, טיפול ביולוגי, אימונותרפי לסרטן או אף הורמונאלי.

שיטות ריצוף אלו מבוססות על איתור שינויים גנומיים (מוטציות) ברקמת הגידול מתוך ההבנה שמוטציות בגנים מסוימים קשורות להופעת סרטן כזה או אחר ולהתפתחותו. במרבית הגידולים ניתן לזהות מוטציות שהתחוללו בתאי הגידול עצמו. זיהוי אותן מוטציות מאפשר לבחור טיפול תרופתי יעיל יותר, מכיוון שישנם עשרות עד מאות של גנים הקשורים לסוגי סרטן שונים, ניתן לזהות בו-זמנית מספר רב של מוטציות בגנים שונים, הודות לטכנולוגיה הקרויה "ריצוף הדור הבא .Next Generation Sequencing – NGS

טכנולוגיה זו מאפשרת לזהות בו-זמנית סוגים שונים של מוטציות בקבוצת גנים מוגדרים (פאנל).

בדיקות גנומיות לסרטן הקיבה

בכלל זה נבדקות מוטציות נקודתיות, מוטציות מסוג הכפלה/החסרה של קטעי דנ”א ואיחויים כמו טרנסלוקציות, חוסר יציבות של המטען הגנטי (Microsatellite Instability ומוטציות מורשות (Germline Variant Analysis). עבור כל מוטציה שמזוהה מדווחת גם המשמעות הקלינית שלה – כלומר תרופות וטיפולים מאושרים, שיעילותם הוכחה במחקרים קליניים או מחקרים קליניים המתאימים באופן ספציפי למטופל. באופן זה המטופל והצוות הרפואי יכולים לקבל מידע בזמן אמת על מגוון האפשרויות הטיפוליות העומד לרשותם.

כיום, ההנחיות המקצועיות מאמצות את השימוש בבדיקות ריצוף מתקדמות לאיתור שינויים מולקולריים מרובים בו זמנית כחלק מהסטנדרט הטיפולי. עבור חולים עם סרטן קיבה מתקדם, קיימת המלצה לבדיקת 3 ביו-מרקרים: אמפליפיקציה של הגן HER2 , בדיקת /dMMR MSI-H ואיחויים ב- NTRK. כמו כן, קיימת המלצה לבדיקת רמת החלבון PD-L1 לצורך התאמה לאימונותרפיה.

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות המובילות בעולם להתאמת טיפולים חדשניים לסרטן. בדיקות מולקולריות מתקדמות על רקמת הגידול Tempus xT ו-OncotypeMAP או בדיקת ביופסיה נוזלית של Guardant360 יכולות לסייע לחולי סרטן קיבה עם מחלה מפושטת בקבלת מידע על אפשרויות הטיפול העומדות בפניהם. בדיקות אלו מבוססות על "ריצוף הדור הבא" אשר סורקות במקביל מאות ועשרות גנים בהתאמה הקשורים לסרטן. בדיקת xT Tempus סורקת 648 גנים הקשורים לסרטן ומדדים המנבאים תגובה לאימונותרפיה ומתבצעת על דגימה מרקמת הגידול שנלקחה בביופסיה או בניתוח. הבדיקה כוללת את כל הביו-מרקרים המומלצים בהנחיות המקצועיות לסרטן קיבה. במקביל הבדיקה סורקת את אותם גנים בדגימה מרקמה בריאה של המטופל על מנת לתת מידע על מוטציות תורשתיות הקשורות לתסמונות גנטיות לסרטן ומאפשרת בו זמנית לדייק את התוצאות. ייחודיות הבדיקה שהיא משלבת רכיב נוסף של מדידת רמות ביטוי mRNA ובכך מגדילה את הסיכויים לזהות שינוי גנטי שיש לו טיפול.

בדיקה גנומית – אונקוטסט

בדיקת OncotypeMAP סורקת 257 גנים הקשורים לסרטן ומדדים המנבאים תגובה לאימונותרפיה ומתבצעת על דגימה מרקמת הגידול שנלקחה בביופסיה או בניתוח. הבדיקה כוללת את כל הביו-מרקרים המומלצים בהנחיות המקצועיות לסרטן קיבה.

במקרים מסוימים שלא קיימת מספיק רקמת גידול לריצוף, ניתן לבצע בדיקה על דגימת דם באמצעות הביופסיה הנוזלית Guardant360. הביופסיה הנוזלית מבוססת על איתור דנ"א ממקור גידולי המופרש לדם והיא מאפשרת לקבל תמונה עדכנית של השינויים הגנטיים שהתרחשו בגידול תוך פחות מ-10 ימים מרגע לקיחת דגימת הדם. הבדיקה סורקת 74 גנים במקביל וכוללת חלק מהגנים המומלצים לבדיקה בגידולי סרטן קיבה (אמפליפיקציה של HER-2 , MSI ואיחויים ב- NTRK עבורם קיימים היום טיפולים ממוקדים.

באתר תמצאו גם מידע אודות ביופסיה קיבה, בדיקות דם סרטן הקיבה, קרצינואיד בקיבה, אדנוקרצינומה בקיבה, סרטן הקיבה תוחלת חיים, סרטן הקיבה בגיל צעיר ועוד.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן