סוגי סרטן שונים

עד לאחרונה, טיפול במחלת הסרטן ניתן  לפי סוג האיבר הראשוני ממנו התפתח הסרטן, למשל כל הגידולים שמקורם מהקיבה טופלו באופן זהה ללא יוצא דופן.

עם זאת, היה ברור שלא כל המטופלים מגיבים באופן זהה וחלקם אף אינם מגיבים כלל לטיפול המקובל. הודות להתפתחויות מדעיות במהלך השנים, חוקרים הבינו כי שינויים החלים ברמת הדנ"א, הרנ"א והחלבון אחראיים לצמיחת תאי הגידול, ובהתאמה החלו לפתח תרופות מכוונות מטרה כנגד אותם שינויים.

קיימות כיום עשרות תרופות מכוונות מטרה מאושרות לשימוש במחלת הסרטן ועוד עשרות רבות הנמצאות בפיתוח המושתתות על השינויים הספציפיים האחראיים להפיכת התא הבריא לתא סרטני. פיתוח תרופות אלו שיפר וממשיך לשפר את איכות החיים של החולה ואף להאריך את תוחלת החיים של חולי הסרטן באופן משמעותי.

רפואה מותאמת אישית בסוגי סרטן שונים

זיהוי השינויים או המוטציות שחלו בגידול הספציפי של כל מטופל מתבצע באמצעות בדיקות גנומיות מקיפות אשר יודעות לסרוק את רצף הדנ"א ו/או הרנ"א של מאות גנים הידועים כקשורים לסוגי סרטן שונים באמצעות טכנולוגיה של  NGS- next generation sequencingריצוף הדור הבא.

הבדיקות מתבצעות על דגימה קטנה שנלקחת בלאו הכי מרקמת הגידול בביופסיה או בניתוח לצורך אבחון המחלה. במקרים בהם לא ניתן להשיג דגימה מספקת לבדיקה גנומית מקיפה מרקמת הגידול ניתן לבצע את הבדיקה גם מדגימה דם פשוטה – ביופסיה נוזלית.

זיהוי השינויים שחלו ברצף הדנ"א ו/או הרנ"א מאפשר לגלות אם קיימת התאמה לטיפולים ממוקדי מטרה המאושרים ע"י משרד הבריאות או טיפולים הנבדקים במחקרים קליניים.

כיום, הנחיות של איגודים מקצועיים בתחום הסרטן כוללות המלצות על זיהוי שינויים גנומיים מסוגים שונים בגנים רבים כחלק מהליך המקובל של הטיפול במטופל.

לנוכח המלצות אלו, נדרשת שיטה לאבחון שינויים גנומיים רבים במקביל, כדי למקסם את הסיכוי לזהות טיפול יעיל מותאם אישית.

בדיקות אונקוטסט להתאמת טיפולים לסרטן:

ü בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן Tempus xT.

ü      בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן – Oncotype Map.

ü בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן – Guardant360.

(ביופסיה נוזלית) הן בדיקות מתקדמות למיפוי גנומי מקיף של שינויים במאות ו/או עשרות גנים הקשורים לסרטן ובכך מאפשרות להתאים טיפול באופן אישי למטופל.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן