ביופסיה ריאות

ביופסיה היא הליך רפואי חשוב באבחון סרטן ריאות. בביופסיה נלקחת דגימת רקמה מהריאות ונשלחת למכון הפתולוגי על מנת לאשר קיומם של תאי סרטן. הרקמה עוברת עיבוד במעבדה הפתולוגית ונבדקת תחת מיקרוסקופ על ידי פתולוג מומחה. בנוסף הביופסיה חשובה לצורך ביצוע בדיקות נוספות, כגון בדיקות שמטרתן להבדיל בין סוגי סרטן ריאות ובדיקות לפרופיל גנומי אשר מטרתן לאתר שינוי בדנ"א (מוטציות) שהתרחשו בתאי הגידול ולהתאים טיפול ביולוגי בסרטן ריאות.
הביופסיה שנלקחה מהרקמה החשודה לנוכחות תאים סרטניים, עוברת קיבוע ושימור ונשמרת במכון הפתולוגי של בית החולים. הדגימה יכולה להישמר ללא נזק במכון הפתולוגי חודשים ואף שנים רבות.

ניתן לנקוט במספר הליכים כדי לבצע ביופסיה מהריאות:

ברונכוסקופיה :(Bronchoscopy) בבדיקה זו בודק הרופא את פנים הסמפונות ונוטל מספר דגימות תאים (ביופסיות). ההליך נעשה בעזרת הברונכוסקופ, צינורית אופטית דקה וגמישה המוחדרת לקנה הנשימה והסמפונות דרך הפה או האף. הבדיקה מבוצעת בהרדמה מקומית. לעתים נעשה שימוש בברונכוסקופ קשיח. במקרה כזה, מבוצעת הבדיקה תחת הרדמה כללית.
שאיבה באמצעות מחט :(Needle Aspiration) החדרת מחט או מזרק דרך החזה לתוך הגידול ונטילת דגימה קטנה מן הרקמה החשודה להכיל גידול. בדיקה זו מבוצעת בדרך כלל ביחידת הרנטגן, לרוב במהלך סריקת CT ובהרדמה מקומית, כדי לאלחש את האזור. יתרון של הליך זה שאינו כרוך בניתוח, עם זאת החיסרון שניתן לדגום באמצעותו כמות נמוכה יחסית של רקמה ובמקרים מסוימים, הכמות אינה מספיקה גם לאבחון סרטן ריאות וגם לבדיקות נוספות המסייעות לבחירת הטיפול המתאים למטופל בסרטן הריאות. קיימים שני סוגים של ביופסיית מחט, ביופסיית מחט עדינה (Fine Needle Aspiration) וביופסיית ליבה core biopsy)). בביופסיית מחט עדינה, מחדירים מחט דקה מאד ושואבים תאים וחלקיקי רקמה ובביופסיה ליבה משתמשים במחט עבה יותר לצורך הסרת כמות רבה יותר של תאי רקמה ולרוב היא האפשרות המועדפת.
דיקור נוזלים מבית החזה :(Thoracocentesis)  בבדיקה זו הרופא שואב באמצעות מזרק דגימה של הקרום שעוטף את הריאות, המכונה נוזל פלאורלי (pleural effusion) כדי לבדוק הימצאות תאים סרטניים. ניקוז הנוזלים נועד אף להקל במקרים של קשיי נשימה עקב קיום נוזלים סביב הריאות.
מדיאסטנוסקופיה : (Mediastinoscopy) בעזרת מכשיר ראיה מואר, בוחן הרופא את מרכז החזה ואת קשרי הלימפה הסמוכים. המכשיר מוחדר דרך חתך קטן בצוואר או בחזה. הרופא מתבונן באזורים בלתי תקינים ויכול גם ליטול דגימות מן התאים ומבלוטות הלימפה לצורך בדיקה במיקרוסקופ.
תורקוסטומיה :(Thoracotomy) ניתוח לפתיחת בית החזה באמצעות חתך אחד ארוך ואז הסרת בלוטות לימפה או רקמות אחרות לצורך אבחון סרטן ריאות. במקרים בהם כמות החומר הנלקחת בביופסיה מהריאות אינה מספיקה לצורך המשך ברור ובדיקות נוספות כגון בדיקת פרופיל גנומי מקיף, ניתן לבצע ברור גנומי מביופסיה נוזלית. ביופסיה נוזלית הינה בדיקה גנומית המתבצעת על דגימת דם לצורך איתור מוטציות אשר התרחשו בגידול והתאמת טיפול בסרטן ריאות גרורתי.

טיפול מותאם אישית בסרטן הריאות – אונקוטסט

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות למיפוי גנומי המתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Guardatn360. Guardant360 הינה בדיקה גנומית מקיפה פורצת דרך מביופסיה נוזלית של חברת Guardant Health המיועדת לחולי סרטן עם גידולים מוצקים בשלב מחלה מתקדם, בייחוד לחולי סרטן ריאות. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מהירה ומדויקת.
בדיקה זו מתבצעת על דגימת דם פשוטה, שממנה מופקים מקטעי דנ"א חופשי שמקורם בתאי הגידול המופרשים למחזור הדם (ctDNA). המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את המוטציות שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לך ולרופא שלך לקבל החלטות מדויקות ועדכניות יותר על אפשרויות הטיפול העומדות לרשותך.
אונקוטסט מספקת את הבדיקות המתקדמות ביותר בעולם להתאמת טיפולים.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן