בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן

בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן נועדו לאפשר רפואה מותאמת אישית לכל מטופל. הבדיקות מבוססות על העובדה שמטופלים שונים מציגים גידולים שונים וניתן כיום לזהות את המאפיינים הייחודיים של כל גידול וכך להתאים טיפול יעיל וסביל. בדיקות אלו נקראות גם בדיקות גנומיות לסרטן.

החלטה על סוג הבדיקה שתסייע להתאמת הטיפול תלויה בסוג האיבר ממנו התפתח הגידול והאם הגידול התפשט לאיברים סמוכים.

טיפול חדשני בסרטן

בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן המאובחן בשלב מוקדם (מקומי או מתקדם מקומי), מסייעות לקבוע את מידת הסיכון לחזרת המחלה בהתבסס על שינויים שהתרחשו בגנים הקשורים לסרטן ובכך לקבל החלטה לגבי סוג הטיפול ומשך הזמן הנדרש לטיפול.

Oncotest - רפואה מותאמת אישית

בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן בשלב מחלה מתקדם, בו המחלה התפשטה לאיברים מרוחקים יכולות לסייע באיתור שינויים גנומיים שהתרחשו בגידול שיגיבו לטיפולים ביולוגיים ו/או לטיפולים הנחקרים בניסויים רפואיים. במקרים מסוימים הבדיקות הללו מסייעות גם לחדד את האבחנה של סוג גידול במקרים שאינו ידוע או אינו חד משמעי ובכך מאפשרות התאמת טיפול בהתאם לאיבר ממנו התפתח הגידול הראשוני. אחד ההישגים הבולטים של הבדיקות להתאמת טיפולים לסרטן הינו האפשרות לזהות את המטופלים שיגיבו לטיפול מסוג אימונותרפיה על פי סמנים מסוימים בגידול. הסמנים הללו חוצי גידולים, כלומר עשויים להימצא אצל מטופל מסוים ללא קשר לסוג הגידול ממנו הוא סובל, וניתן לאתר אותם באמצעות בדיקה גנומית מקיפה.

בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן מבוצעות לרוב על דגימה מרקמת הגידול שהוצאה בביופסיה או בניתוח במכון הפתולוגי ויכולות להתבצע בארץ או בחו"ל. בשנת 2020 הוכללו לראשונה בדיקות להתאמת טיפולים לחולי שאובחנו עם סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים  בשלב מחלה מתקדם. בדיקות  מתקדמות להתאמת טיפולים לסוגי סרטן אחרים זמינות דרך חברת אונקוטסט ונקראות Tempus xT ו .Oncomine

בדיקה להתאמת טיפולים לסרטן יכולה גם להתבצע על דגימת דם פשוטה באמצעות טכנולוגיה הנקראת ביופסיה נוזלית וכך מאפשרת גם למטופלים אשר אין ברשותם רקמת גידול מספקת לבצע מיפוי גנומי לסרטן. בדיקת Guardant360 היא ביופסיה נוזלית פורצת דרך הזמינה למטופלים דרך חברת אונקוטסט.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן