אוסטאוסרקומה

סרטן מתחיל כאשר תאים בגוף מתחילים לצמוח ללא שליטה. תאים כמעט בכל חלק בגוף יכולים להפוך לסרטן, ולאחר מכן יכולים להתפשט לאזורים אחרים בגוף. אוסטאוסרקומה היא סוג הסרטן השכיח ביותר שמתחיל בעצמות. התאים הסרטניים בגידולים אלה נראים כמו צורות מוקדמות של תאי עצם שבדרך כלל עוזרים ליצור רקמת עצם חדשה, אך רקמת העצם באוסטאוסרקומה אינה חזקה כמו זו שבעצמות רגילות.

רוב האוסטאוסרקומות מתרחשות בילדים, בני נוער ומבוגרים צעירים. בני נוער הם קבוצת הגיל המושפעת ביותר, אך אוסטאוסרקומה יכולה להתפתח בכל גיל.

אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים צעירים, אוסטאוסרקומה מתחילה בדרך כלל באזורים שבהם העצם גדלה במהירות, כגון ליד קצוות הרגל או עצמות הזרוע: רוב הגידולים מתפתחים בעצמות סביב הברך. אצל מבוגרים, אוסטאוסרקומה יכולה להתפתח בעצמות האגן (הירכיים), הכתף והלסת.

תת-סוגים של אוסטאוסרקומה

בהתבסס על איך התאים הסרטניים נראים תחת המיקרוסקופ, אוסטאוסרקומות יכולות להיות מסווגות בדרגה גבוהה, בדרגה בינונית או בדרגה נמוכה. דרגת הגידול אומרת לרופאים כמה סביר שהסרטן יגדל במהירות ויתפשט לחלקים אחרים בגוף.

הטיפול באוסטאוסרקומה

מכיוון שאוסטאוסרקומה נדירה, יש חשיבות לניסיון של הצוות הרפואי לטיפול במחלה. גישת טיפול באמצעות צוות מומחים חשובה ועדיפה בעת טיפול באוסטאוסרקומה. צוות הטיפול כולל בדרך כלל את המנתח אורטופד, אונקולוג רפואי או ילדים, ואונקולוג קרינה (רופא המטפל בסרטן באמצעות הקרנות). כמו כן הטיפול באובטאוסרקומה תלוי בשלב בו המחלה התגלתה ובדרגת הממאירות. הטיפול המקובל במחלה יכלול:

  • ניתוח: בהתאם למקום ולגודל הסרקומה, מטרת הניתוח היא להסיר את כל הגידול יחד רקמה רגילה סביבו כדי להבטיח שלא נותרו תאים סרטניים בודדים מאחור.
  • טיפול בקרינה: טיפול בהקרנה בעלת אנרגיה גבוהה (כגון קרני רנטגן) גורמת להרג של התאים הסרטניים וטיפול זה בא בדרך כלל בשילוב עם הטיפול בניתוח אם לפני הניתוח או לאחריו על מנת להשלים את הטיפול.
  • כימותרפיה: באמצעות כימותרפיה ניתן להגיע לתאי הסרקומה בכל הגוף גם במצבים של מחלה גרורתית וניתן להשתמש בה גם בשלב המוקדם. בדרך כלל טיפול של כ- 10 שבועות לפני הניתוח על מנת לצמצם את גודל המחלה ולאחר הניתוח טיפול למשך כשנה על מנת למנוע חזרה של המחלה. עם זאת תרופות כימותרפיות גם פוגעות בחלק מהתאים הנורמליים ולכן מלוות בתופעות לוואי. תופעות הלוואי הנפוצות של כימותרפיה כוללות בחילה והקאה, אובדן תיאבון, אובדן שיער, פצעים בפה, עייפות, ספירת דם נמוכה שיכולה לגרום לסיכון מוגבר לזיהום ודימום.

טיפול מותאם אישית בסרטן באוסטאוסרקומה

שינויים שעובר הדנ"א של תא נורמאלי גורמים לו להפוך לתא סרטני בכך שמנגנונים רדומים מתעוררים ומובילים את התא לחלוקה בלתי פוסקת וחסרת בקרה. השינויים המתרחשים בתא הסרטני מהווים גם מטרות לטיפול ביולוגי לסרטן  או בטיפולי אימונותרפיה לסרטן.

טיפול תרופתי ממוקד: תרופות לטיפול ממוקד תוקפות את המנגנון הביולוגי לחלוקה וצמיחה של התא הסרטני הנוצר כתוצאה מהשינויים הגנטיים שהתרחשו בדנ"א של התא. כל סוג של טיפול ממוקד פועל בצורה שונה, ומותאם לגן הספציפי שנפגע או הופעל בעקבות השינויים בתא.

הטכנולוגיה לאיתור מטרות לטיפול בסרטן באוסטאוסרקומה

על מנת לאתר את השינוי הספציפי שחל בגידול ניתן לעשות שימוש בטכנולוגיית NGS- next generation sequencing  (ריצוף הדור הבא) המסוגלת לסרוק מספר רב מאוד של גנים בו זמנית ולמפות את מגוון השינויים הגנטיים שהתרחשו בדנ"א של התאים הממאירים לבדיקה הגנומית  באוסטאוסרקומה יש חשיבות כפולה לשימוש בטכנולוגיה שסורקת גם את הרנ"א של הגידול. באמצעות טכנולוגיה זאת ניתן לזהות גם את מרכיבי התקשורת של הגידול עם הסביבה החיסונית ולהתאים טיפול באימונותרפיה.

בדיקות אונקוטסט להתאמת הטיפול בסרטן אוסטאוסרקומה

לצורך התאמת הטיפול המיטבי לאוסטאוסרקומה בדיקת אונקוטסט מסוג xT Tempus, היא המתאימה ביותר. זאת מכיוון שהבדיקה סורקת מאות גנים בדנ"א וגם את כל עשרות אלפי הגנים ברנ"א של התא הסרטני ובכך מגיעה לזיהוי אופטימלי של מגוון השינויים כולל טרנסלוקציה ואיחוי שעשויים להתרחש בתא הסרטני. בדיקה נוספת המותאמת לדגימות קטנות יותר ומספקת תוצאה תוך 5 ימי עבודה מתאימה לגידולי אוסטאוסרקומה היא בדיקת OncotypeMAP . בדיקה זאת מבצעת מיפוי גנומי מקיף של השינויים שהתרחשו במאות גנים הקשורים בדנ"א בלבד. ניתן להשתמש בבדיקת Guardant360 כאשר אין ביופסיה או שהגידול אינו נגיש מכיוון שהבדיקה מסוגלת לאתר את השינויים ברקמת הגידול באמצעות דגימת דם מהמטופל. שיטה המכונה ברור גנומי באמצעות  ביופסיה נוזלית.

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם סרטן אוסטאוסרקומה

אונקוטסט מציעה את הבדיקות  הגנומיות המתקדמות  ביותר לצורך מיפוי גנומי מקיף במאות ו/או עשרות גנים הקשורים לסרטן לצורך התאמת טיפול באופן אישי למטופל. בדיקות xT Tempus , Oncotype MAP ובדיקת Guardant360 בדיקה גנומית באמצעות ביופסיה נוזלית הן בדיקות גנומיות מבוססות טכנולוגיית NGS המיועדות לחולי סרטן עם גידולים מוצקים וממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדמים. המידע המתקבל מבדיקות אלה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ובכך לסייע בקבלת החלטה טיפולית מושכלת ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן