מה זה קשרית בשד?

קשריות (בלוטות) לימפה הן איברים קטנים דמויי-שעועית, המהווים חלק מהמערכת הלימפטית של הגוף – רשת של צינורות ואברים המנקזים את נוזלי הלימפה ומובילים תאי דם לבנים (תאי מערכת החיסון המעורבים במאבק נגד זיהומים).
השד ובית השחי מכילים מספר רב של קשריות לימפה השייכות למערכת הלימפטית, כאשר שארית רקמת השד מורכבת מרקמת סטרומה הכוללת את רקמת החיבור השומנית והסיבית וכן את צינורות ואונות החלב.

קשרית בשד וסרטן השד

סרטן השד מקורו בתאי רקמת שד אשר מתחילים לצמוח ללא בקרה ויוצרים גידול. עם הזמן, תאים סרטניים אלה יכולים לפלוש לרקמת שד בריאה סמוכה ולעשות את דרכם לקשריות הלימפה. במידה ותאי הסרטן חודרים לקשריות הלימפה, אזי יש להם גישה להגיע לחלקים מרוחקים בגוף (גרורות מרוחקות).
במהלך הניתוח להסרת הגידול בשד או כמהלך ניתוח נפרד, מוסרות מספר קשריות לימפה לצורך בדיקת נוכחות תאי גידול. בד"כ מוסרות קשריות (בלוטות) הזקיף (Sentinel Lymph Nodes) שהינן בלוטות הלימפה הראשונות המנקזות את כלי הלימפה מהשד. אם מתגלים תאים סרטניים בבלוטות הזקיף, יוסרו בלוטות הלימפה האקסילריות שהינן קשריות הלימפה באזור הסמוך לבית השחי או בתוכו המנקזות נוזל מאזור החזה והשד. אם לא מתגלים תאים סרטניים בבלוטות הזקיף, לא מוסרות בלוטות לימפה נוספות.
נוכחות או העדר של תאים סרטניים בבלוטות הלימפה הסמוכות לשד ומידע נוסף הקשור לגודל הגידול וקיום או העדר גרורות מרוחקות נקבע שלב המחלה עפ"י שיטת ה-TNM. שיטה זו קובעת את שלב המחלה על פי שלושה מדדים: גודל הגידול ,(T) מעורבות בלוטות הלימפה (N) וקיום או היעדר גרורות .(M)
את קשריות (בלוטות) הלימפה מסמנים באות הלועזית N, כאשר מספר קשריות הלימפה המעורבות ומיקומן משפיע על שלב המחלה, עפ"י ההגדרות הבאות:
– N0 אין גרורות בקשריות לימפה אזוריות.
– N1mi מיקרומטסטזות (גרורה הגדולה יותר מ- 0.2 מ"מ ו / או יותר מ- 200 תאים, אך לא יותר מ- 2.0 מ"מ).
– N1 מיקרומטסטזות; או גרורות ב 1-3 בלוטות אקסילריות, לפחות אחת עם יותר מ- 2.0 מ"מ.
– N2 גרורות ב 4-9 בלוטות לימפה אקסילריות.
– N3 גרורות בעשר בלוטות לימפה אקסילריות או יותר.

טיפול מותאם אישית בסרטן השד - אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX® Breast Recurrence Score) הינה הבדיקה הגנומית היחידה עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן