קרצינומה בשד

סרטן השד, כמו סרטנים אחרים, מקורו בתאים המתרבים ללא שליטה וכך יוצרים גידול ברקמת השד איבוד השליטה נגרם כתוצאה משינויים=מוטציות בגנים האחראים על מנגנוני הבקרה של חלוקת התא . עם הזמן, תאים סרטניים אלו, עלולים לפלוש לרקמת בריאה בקרבת מקום כמו קשריות לימפה הסמוכות שהינם רשת של צינורות ואברים המנקזים את נוזלי הלימפה ומובילים תאי דם לבנים, במידה ותאי סרטן השד מגיעים לקשרית לימפה בבית השחי, אזי יש להם גישה לחלקים אחרים בגוף (תהליך העלול לגרום ליצירת גרורות מרוחקות).

הסוגים הנפוצים ביותר של קרצינומה בשד

כאשר הגידול מתפתח מתאים בלוטיים (תאי אפיתל המצפים אברים או רקמות) הוא נקרא קרצינומה.
קרצינומה הוא הסוג השכיח ביותר של סרטן שד, כאשר שני הסוגים הנפוצים ביותר של קרצינומה בשד הם:
• קרצינומה של צינוריות החלב (Ductal Carcinoma)
• קרצינומה של אוניות החלב (Lobular Carcinoma)
קרצינומה בשד יכולה להיות מהסוג הלא פולשני (מכונה גם סרטן שד (In situ או מהסוג הפולשני (Invasive).

סרטן שד לא פולשני

מעיד כי תאי הגידול מוגבלים לאוניות או צינוריות החלב ברקמת השד וטרם התפשטו לרקמה המקיפה את האונית או אל מחוץ לצינורית. כאן מבחינים בין קרצינומה לא פולשנית של צינוריות החלב (DCIS – Ductal Carcinoma In Situ) בו הגידול ממוקם בדופן צינוריות החלב, לבין קרצינומה לא פולשנית של אוניות החלב (LCIS – Lobular Carcinoma In Situ) שנקרא גם ניאופלזיה לובולרית (Lobular neoplasia) המתבטא בשינויים בתאים המצפים את אוניות החלב.

סרטן שד פולשני - DCIS

מוגדר כגידול אשר התפשט אל הרקמה הסמוכה לצינורית או לאונית החלב, ועלול להתפשט לאזורים נוספים בגוף. כאן מבחינים בין קרצינומה פולשנית של צינוריות החלב (IDC – Invasive Ductal Carcinoma) לקרצינומה פולשנית של אוניות החלב (ILC – Invasive Lobular Carcinoma).
IDC הינו הסוג הנפוץ ביותר של סרטן השד המהווה כ-80% מכלל הגידולים הממאירים בשד.
ILC מהווה 10% מכלל הגידולים הממאירים של השד.
בנוסף לקרצינומה של צינוריות החלב וקרצינומה של אונות החלב קיימים סוגים נוספים של סרטן שד בשכיחות נמוכה יחסית.

טיפול מותאם אישית בסרטן השד - אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX® Breast Recurrence Score) הינה הבדיקה הגנומית היחידה עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן