קיטרודה סרטן ריאות

קיטרודה היא תרופה המשמשת כיום לטיפול בסרטן ריאות מסוג סרטן ריאות תאים קטנים וסרטן ריאה של תאים שאינם קטנים. ושייכת לסוג טיפול הנקרא אימונותרפיה הרותם את מערכת החיסון של המטופל להילחם בתאי הסרטן בגופו.
מערכת החיסון היא ההגנה הטבעית של הגוף כנגד מחלות וגורמים זרים החודרים לגוף. מערכת החיסון שולחת תאים הנקראים תאי T בכל הגוף על מנת לזהות גורם זיהומי / זר ולהילחם בזיהומים ומחלות כולל תאים סרטניים.
תאי הסרטן משתמשים במסלול הנקרא מסלול ה-PD-1 על מנת להתחמק מתאי ה-T מלזהות אותם כגורם שונה וזר בגוף וכך "מתחמקים" ממערכת החיסון וממשיכים לגדול ולהתפשט.
התרופה קיטרודה חוסמת את מסלול ה-PD-1 ובכך חושפת שוב את תאי הסרטן לתאי ה-T של מערכת החיסון ומאפשרת להם לתקוף את התאים הסרטניים.
יש לציין כי הטיפול עלול לגרום למערכת החיסון גם לתקוף איברים בריאים ורקמות בכל אזורי הגוף ,יכולים להיות מושפעים מהטיפול. תופעות אלו יכולות להתרחש במהלך הטיפול או לאחר סיום הטיפול.

יעילות הטפול עם קיטרודה נבדקה במחקרים קליניים ונמצאה יעילה במצבים הבאים:

כקו טיפול ראשון בשילוב כימותרפיה עבור חולי סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים בשלב מחלה מתקדם, כאשר הגידול אינו מכיל מוטציות בגנים EGFR, ALK או ROS1.
כקו טיפול ראשון ללא כימותרפיה, עבור חולי סרטן ריאה בשלב מחלה מוקדם, כשהגידול לא התפשט מחוץ לחזה (שלב III) שאינם יכולים לעבור ניתוח או לקבל טיפול קרינתי וכימותרפי.
כקו טיפול ראשון ללא כימותרפיה עבור חולי סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים בשלב מחלה מתקדם והגידול חיובי לחלבון PD-L1 (תוצאה חיובית מוגדרת כביטוי של החלבון PD-L1 מעל 50% תוך שימוש בבדיקה מתוקפת) ואינו מכיל מוטציות בגנים EGFR, ALK או ROS1.
כקו טיפול מתקדם עבור חולי סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים עם מוטציות באחד מהגנים EGFR, ALK או ROS1 אשר מחלתם התקדמה תחת קו טיפול ממוקד שניתן בהתאם למוטציה ותחת קו טיפול נוסף עם כימותרפיה.
כקו טיפול מתקדם עבור חולי סרטן ריאות מסוג תאים קטנים גרורתי אשר מחלתם התקדמה תחת טיפול עם כימותרפיה מבוססת פלטינום וקו טיפולי נוסף מכל סוג שהוא שאינו כולל אימונותרפיה.
בכדי לבדוק התאמה לטיפול עם קיטרודה חשוב לבצע בדיקות מולקולריות של מספר סמנים ביולוגיים הכוללים בין היתר בדיקה של רמות הביטוי של החלבון PD-L1, עומס המוטציות של הגידול, ובדיקה גנומית לסריקת מוטציות במספר גנים עבורם קיים טיפול ביולוגי בסרטן ריאות  כגון EGFR ו-ALK. קיימים היום פתרונות מקיפים ומתקדמים הניתנים במסגרת סל הבריאות ובמסגרת פרטית המאפשרים זיהוי כל הסמנים הביולוגיים הללו.

Oncotest – רפואה מותאמת אישית

חברת Oncotest מציעה את הבדיקות למיפוי גנומי המתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Guardatn360. Guardant360 הינה בדיקה גנומית מקיפה פורצת דרך  מביופסיה נוזלית של חברת Guardant Health המיועדת לחולי סרטן עם גידולים מוצקים בשלב מחלה מתקדם, בייחוד לחולי סרטן ריאות. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מהירה ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן