מדד Oncotype DX DCIS Score כמנבא הישנות מקומית בסרטן שד לא חודרני

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of the National Cancer Institute הראה כי הבדיקה הגנומית Oncotype DX DCIS מסייעת לקבל החלטה אם כדאי לעבור טיפול קרינתי משלים לאחר הסרת גידול שד לא חודרני (DCIS Ductal Carcinoma In Situ).

מדד Oncotype DX DCIS Score כמנבא הישנות מקומית בסרטן שד לא חודרני - אונקוטסט

מהו סרטן שד לא חודרני (DCIS)?

סרטן שד לא חודרני הוא גידול סרטני המאובחן בשלב מוקדם מאוד של המחלה, כאשר הגידול נמצא בתוך צינוריות החלב ולא חדר אל רקמת השד עצמו או אל אזורים אחרים בגוף. הגם שמדובר בגידול “לא אלים”, הוא עלול להתפתח לסרטן שד חודרני ולכן חשוב לטפל בו מיד כשהוא מתגלה.

הטיפול המקובל בסרטן שד לא חודרני הוא הסרתו בניתוח. כיוון שמטופלת שחלתה בסרטן שד לא חודרני נמצאת בסיכון מוגבר להישנות הגידול בשד שנותח ואף בשד בצד שני הבריא, מקבלות רוב המטופלות טיפול משלים הקרנות סרטן השד (קישור לדף והקרנות סרטן השד) ו/או טיפול הורמונלי בסרטן השד (קישור לדף טיפול הורמונלי בסרטן השד) להפחתת הסיכון.

אולם, כאשר סיכויי הישנות מקומית של המחלה הם נמוכים, ניתן לשקול לוותר על הטיפול קרינתי לסרטן השד, שיש לו תופעות לוואי שונות. אחד הכלים לחישוב הסיכון להישנות מקומית הוא בדיקת Oncotype DX DCIS, בדיקה גנומית המתבצעת על רקמה מהגידול שהוסר בניתוח. הבדיקה מנתחת את ביטויים של 12 גנים שונים ומסווגת את התוצאות לשלוש רמות סיכון של הישנות מקומית הקרויות DCIS Score: רמת סיכון נמוכה, בינונית ורמת סיכון גבוהה.

מחקר: בדיקת Oncotype DX DCIS כמדד להישנות מקומית

במחקר שפורסם ב-JNCI, נבחן ה-DCIS Score כמנבא סיכויי הישנות מקומית של המחלה בקרב נשים שאובחנו עם גידול שד מסוג DCIS. המחקר כלל 571 נשים עם DCIS שעברו ניתוח משמר-שד בלבד ו-689 נשים שעברו, בנוסף לניתוח, גם טיפול קרינתי מקומי לשד. חציון משך המעקב היה 9.4 שנים.

במחקר נמצא שהגורמים המשפיעים על הישנות המחלה היו קיומו או היעדרו של טיפול קרינתי, גיל המטופלת בעת האבחנה, גודלו של הגידול ואם הגידול היה מולטיפוקלי, כלומר כזה שכולל פיזור מקומי שלו. לאחר שגורמים אלה עברו תִקנוּן, זוהה קשר מובהק בין סיווג לקבוצות הסיכון לפי DCIS Score ובין הסיכון להישנות מקומית של המחלה:

  1. מדד Oncotype DX DCIS המצביע על סיכון נמוך להישנות מקומית: בקרב נשים שעברו ניתוח משמר-שד בלבד, ללא טיפול קרינתי, אירעה הישנות מקומית ב-6% מהמקרים בלבד לאחר כעשר שנים. בנוסף, התועלת של הוספת טיפול קרינתי לנשים עם מדד DCIS זה הייתה נמוכה.

מדד Oncotype DX DCIS המצביע על סיכון גבוה להישנות מקומית: בקרב נשים שעברו ניתוח משמר-שד בלבד, ללא טיפול קרינתי, אירעה הישנות מקומית ב-25.4% מהמקרים לאחר כעשר שנים. בנוסף, התועלת של הוספת טיפול קרינתי לנשים עם מדד DCIS גבוה הייתה גבוהה יותר מאשר בקרב הקבוצה האחרת.

מהו סרטן שד לא חודרני (DCIS)? אונקוטסט

 

 

מסקנת המחקר היא שבדיקת Oncotype DX DCIS מסייעת בקביעת הסיכון להישנות מקומית ולהערכת התועלת הצפויה של טיפול קרינתי מקומי לשד בנשים עם DCIS לאחר ניתוח משמר-שד.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן