סרטן השחלות

תהליך סרטני מתרחש כתוצאה מגדילה בלתי מבוקרת של תאים בהם חלו שיבושים גנומיים (מוטציות). גישות טיפוליות בסרטן נועדו לעצור את הגידול הסרטני מלהתפשט ולשלוט בצמיחה שלו והן כוללות ניתוח להסרת הגידול, כימותרפיה, לעיתים קרינה ו/או תרופות ביולוגיות.

עד לא מזמן הטיפול בסרטן היה מבוסס לרוב על המיקום האנטומי של הגידול, שלב הגידול או מידת התפשטות המחלה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בהבנת הגנום האנושי אשר אפשרה להבין ולאתר את שיבושים גנומיים הגורמים לסרטן. טכנולוגיות ריצוף מסוג NGS (Next Generation Sequencing) לאיתור השיבושים הפכו להיות זמינות ונגישות ובהתאמה גם פיתוח תרופות ביולוגיות יעילות מוכוונות מטרה.

בדיקות גנטיות לגילוי מוקדם של סרטן

בדיקות גנומיות מקיפות מבוססות ריצוף מסוג NGS מאפשרות לזהות שיבושים גנומיים שגרמו לצמיחה בלתי מבוקרת של תאי הגידול, כולל החלפות בסיס בדנ"א (מוטציות נקודתיות), חסרים/תוספות קטנים לגן, שינויים במספר העותקים של הגן וכן איחויים בין גנים. ע"י איתור השיבושים הגנומיים והתאמת טיפול על סמך הסמנים הייחודיים של הגידול, הגישה הטיפולית בתחום האונקולוגיה התקדמה לגישה טיפולית מותאמת אישית.

כיום, ההנחיות המקצועיות כוללות זיהוי שיבושים גנומיים כחלק מהסטנדרט הטיפולי בגידולים שונים. עבור חולות סרטן השחלה, קיימת המלצה לבדוק התאמה לטיפולים מסוג מעכבי PARP באמצעות בדיקה הסורקת מוטציות בגנים BRCA1ו BRCA2 תורשתיות או נרכשות (סומטיות) ואת תקינות מסלול הרקומבינציה ההומולוגיות ה- Homologous Recombination Deficiency (HRD).  כמו כן, באמצעות בדיקה גמונית מקיפה ניתן לבדוק התאמה לטיפולים מסוגים נוספים כגון טיפולים מכוונים לNTRK- ולאימונותרפיה.

בדיקת dMMR ו/או MSI-H (Microsatellite instability/Mismatch Repair deficiency) מומלצת לחולות המאובחנות עם גידולים שמקורן ברירית הרחם.

Oncotest - בדיקות גנומיות לסרטן השחלות

לאור המלצות לבדוק מספר שינויים גנומיים, נדרשות שיטה לאבחון גנים מרובים, בו זמנית ובבדיקה אחת כדי לקצר ולייעל את תהליך האבחון. בדיקות xT Tempus , Oncotype Map ובדיקת ביופסיה נוזלית מסוג Guardant360 המוצעות ע"י חברת אונקוטסט הן בדיקות גנומיות מקיפות מבוססות NGS שסורקות במקביל מאות ועשרות גנים הקשורים לסרטן ועשויות לאתר סמנים בגידול עבורם קיימים טפולים ממוקדים יעילים או מחקרים קליניים המתאימים באופן ספציפי למטופלת. בדיקת  Tempus xT + HRD הינה בדיקה המתאימה ביותר לסרטן שחלות מאחר והיא כוללת את כל סמנים המומלצים לבדיקה בגידול זה בו זמנית. הבדיקה המתבצעת על דגימה מרקמת הגידול שנלקחה בביופסיה או בניתוח וסורקת 648 גנים הקשורים לסרטן, ביניהם BRCA1 ו-BRCA2 ומדדים המנבאים תגובה לאימונותרפיה כולל MSI. כמו כן הבדיקה כוללת את מדד ה-HRD החיוני להתאמת טיפול מסוג מעכבי PARP  בסרטן שחלות. בבדיקה מתבצעת במקביל השוואה לרקמה בריאה של המטופלת על מנת לתת מידע על מוטציות תורשתיות הקשורות לתסמונות גנטיות לסרטן ומאפשרת בו זמנית לדייק את התוצאות. ייחודיות הבדיקה שהיא משלבת רכיב נוסף של רנ"א ובכך מגדילה את הסיכויים לזהות סמן ביולוגי שיש לו טיפול. פרטים נוספים על Tempus xT ניתן למצוא בקישור .

במקרים מסוימים שלא ניתן לבצע בדיקת ריצוף על רקמת גידול, ניתן לבצע ריצוף מביופסיה נוזלית מסוג Guardant360 המתבצעת על דגימת דם פשוטה. הביופסיה הנוזלית מבוססת על העובדה שדנ"א גידולי מופרש לזרם הדם וכך היא מאפשרת לקבל תמונה עדכנית וכוללת של השינויים הגנומיים של הגידול תוך פחות מ-10 ימים מלקיחת דגימת הדם. הבדיקה סורקת 74 גנים במקביל וכוללת את הגנים החשובים בגידולי סרטן השחלות עבורם קיימים היום טיפולים ממוקדים כולל הגנים BRCA1 ו-BRCA2 ומדד ה-MSI לצורך קבלת החלטה טיפולית עם אימונותרפיה. פרטים נוספים על Guardant360 ניתן למצוא בקישור.

באתר אונקוטסט תמצאו מידע נרחב אודות סרטן השחלות הכולל תרופה חדשה לסרטן השחלות, סרטן השחלות בגיל צעיר , סרטן צוואר הרחם בהריון, סרטן צוואר הרחם פרוגנוזה, סרטן רירית הרחם, קרצינומה ברחם ועוד.

רפואה מותאמת אישית לסרטן השחלות

חברת אונקוטסט רניום מציעה את הבדיקות המובילות בעולם להתאמת טיפולים חדשניים לסרטן. בדיקות Tempus xT, OncotypeMAP ו- Guardant360 יכולות לסייע לחולות סרטן שחלות עם מחלה מפושטת לצורך קבלת מידע על אפשרויות הטיפול העומדות בפניהם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן