סרטן השד טיפול

סרטן היא למעשה קבוצת מחלות שונות המתאפיינות על בסיס שינויים ברמה המולקולרית של הגידול בשד. כתוצאה מכך, מטופלת מסוימת עשויה להיות בסיכון גבוה יותר מאחרות להישנות מחלה או עם סיכוי שונה להגיב לטיפולים מסוימים. בחירת הטיפול מתבצעת לפי הפרופיל המולקולריו של הגידול מבוסס על ביטוי הקולטנים ל- PR, ER ו- HER-2), תכונות קליניות (גיל המטופלת, סטטוס מנופאוזה ותחלואה נלווית) ותכונות פתולוגיות מסורתיות (גודל הגידול, גרייד ומידת התפשטותו אל מחוץ לרקמת השד).

בשנים האחרונות אנחנו עדים לתרומתה של הגנומיקה, חקר פרופיל ל גנים והאופן שבו הן פועלות יחדיו, לקבלת החלטות בנוגע לאפשרויות הטיפול המתאימות ביותר ובנוגע לשאלה האם המטופלת עשויה להפיק תועלת מתוספת כימותרפיה.

טיפול בסרטן שד מוקדם מסוג הורמונלי

  •  הטיפול העיקרי בגידול שד שאובחן בשלביו המוקדמים, הוסר בניתוח כירורגי ונמצא בבדיקה הפתולוגית שהגידול מבטא קולטנים להורמונים ואינו מבטא את הקולטן ל-HER2, מבוסס בעיקר על טיפול הורמונלי.  בגידולים אלה מתעוררת השאלה האם יש צורך בתוספת טיפול כימותרפי בשד מעבר לטיפול ההורמונלי? וזאת משום  שמחקרים הראו כי רוב לא  יפיקו  תועלת מכימותרפיה . למעשה, רק מיעוט מהחולות עם סרטן שד המצוי בשלביו המוקדמים יפיקו תועלת משמעותית מטיפול כימותרפי 1,2. המשמעות היא שהרוב המכריע של המטופלות יכולות לחסוך טיפול זה ואת החומרים הרעילים הנלווים לו.

    חומרת ומשך תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי בשד תלויות במשך הטיפול ובסוגי התרופות הניתנות. תופעות לוואי אלו עלולות להיות קלות עד חמורות והן כוללות עייפות, נשירת שיער, בחילות, הקאות, אנמיה, שלשול, בעיות לב, סימני גיל המעבר, הפרעות פריון, זיהומים, אבדן זיכרון ונוירופתיה (פגיעה עצבית) ולכן יש לשקול בזהירות מתן טיפול כימי לחולות אלו.

בדיקות גנומיות אונקוטייפ שד - Oncotype DX Breast Recurrence Score

שימוש בבדיקות גנומיות כמו בדיקת אונקוטייפ שד (®Oncotype DX Breast Recurrence Score) מסייעות לרופא המטפל  לנבא את היעילות הצפויה מתוספת כימותרפיה בחולות סרטן שד, המאובחנות בשלב מוקדם והגידול מבטא קולטנים להורמונים ואינו מבטא קולטנים ל.HER2 

הבדיקה מסייעת לרופא בשיקול היתרונות שבהוספת טיפול כימותרפי לתכנית הטיפולים. בנוסף, הבדיקה מסייעת באומדן הסיכון להישנות המחלה בעתיד.

בדיקת האונקוטייפ שד בודקת את רמת הביטוי של 21 גנים בתאי הגידול. אנליזה זו מבוצעת על רקמת הגידול המוסרת באופן שגרתי בעת כריתה הגידול או מביופסיה טרום הניתוח . תוצאות בדיקת אונקוטייפ שד משוקללות לציון  הנקרא: Recurrence Score (דירוג הישנות) מספר  הנע בין 0-100 , המעיד על הסיכון להישנות מאוחרת של המחלה במהלך 10 השנים הקרובות ובעיקר על התועלת הצםויה מתוספת כימותרפיה.

כיום הוכח חד משמעית, במחקרים פורצי דרך באוכלוסיות גדולות, כי בנשים עם דירוג הישנות נמוך אין תועלת בתוספת כימיה (80% המחולות), בעוד נשים עם דירוג הישנות גבוה מפיקות תועלת רבה מהוספת כימותרפיה ולכן, הטיפול מומלץ להן בלבד.

  1. Paik et al. J Clin Oncol. 2006
  2. 2. Early Breast Cancer Trialists’ Collaborative Group (EBCTCG) et al. Lancet. 2012.

למעשה, הטיפול בגידול החיובי לקולטנים להורמונים (HR+) תמיד יכלול גם טיפול הורמונלי מערכתי (סיסטמי), כאשר השאלה שתשאל האם יש צורך בטיפול נוסף?

טיפול מותאם אישית בסרטן השד – אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד הינה הבדיקה הגנומית עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן