סרטן הריאות

טיפול בסרטן הריאות עובר מהפיכה בשנים האחרונות, אם עד לא מזמן היה ניתן טיפול אחיד לכל המטופלים אשר אובחנו עם סרטן הריאות, ניתן היום לבדוק את השינויים הגנומיים של הגידול של מטופל ספציפי ולהתאים לו טיפול באופן אישי.
ההתקדמות המשמעותית הזו היא בין היתר הודות לפיתוחן של בדיקות גנטיות וגנומיות מתקדמות המאפשרות לבחון ולהבין תהליכים אשר התרחשו בתאי הגידול ואחראים על התפתחותו.

טיפול בסרטן ריאות

עד לאחרונה הטיפול בסרטן הריאות היה מכוון אך ורק על פי הסוג ההיסטולוגי של הגידול (סרטן ריאות מסוג תאים קטנים, סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים, אדנוקרצינומה של הריאה וכדומה), אך, בעקבות ההבנה שגם גידולים מאותו סוג היסטולוגי שונים, קיימת האפשרות כיום להתאים טיפול בהתבסס על זיהוי המאפיינים הייחודיים של כל סוג גידול. מאפיינים אלו, המכונים שינויים גנטיים וגנומיים, מצביעים על נקודות התורפה של הגידול המאפשרים לרופא להתאים טיפול ממוקד כנגד שינויים אלה.ישנן מספר הולך וגדל של שינויים גנומיים, מוטציות שעשויים להימצא בסוגי סרטן ריאות שונים העשויים לנבא תגובה או עמידות לטיפולים שונים כדוגמת אימונותרפיה ועל כן קיימת חשיבות גבוהה לבצע בדיקה מדויקת ורגישה שתאתר אותם.
ההתקדמות שחלה במהלך השנים האחרונות בחקר הטיפול בסרטן הריאות הביאה לפיתוח טכנולוגיות המזהות את המאפיינים הייחודיים של הגידול. טכנולוגיות אלו מאפשרות התאמת טיפול ספציפי למטופל ולמחלה. התאמת הטיפול בהתאם לתוצאות הבדיקות יכולה להביא ליעילות גבוהה יותר ורעילות נמוכה יותר של הטיפול במחלה.
אותו הידע שהצטבר בעקבות המחקר הענף שנערך בעשורים האחרונים בתחום הסרטן, ושמאפשר את עריכת הבדיקות הזמינות כיום, אפשר לחוקרים גם לתכנן תרופות ממוקדות מטרה, שמכוונות לפגוע בתאי הגידול תוך פגיעה מינימלית בתאים בריאים. להבדיל מכימותרפיה, הפוגעת בכל תאי הגוף המתחלקים ולכן פועלת גם על תאי הגידול וגם על תאים בריאים, הרי שהטיפול החדשני בסרטן ריאות מתוכנן לפעול על תאים בעלי תכונות ייחודיות שמאפיינות את תאי הגידול בלבד. אולם, כאמור לתאים של סוגי סרטן ריאות שונים, ישנן תכונות שונות. לכן, עריכת בדיקות לאיתור מאפייני הגידול, חשובה להתאמת טיפול שיהיה יעיל לסוג הספציפי של הגידול ממנו סובל החולה.
טיפול מכוון מטרה מכונה לעיתים קרובות גם טיפול ביולוגי, לצורך מציאת טיפול ביולוגי בסרטן ריאות מותאם אישית עבור המטופל הספציפי, יש לזהות תחילה את השינויים הגנומיים שהתרחשו בגידול באמצעות בדיקה לפרופיל גנומי.
לצורך התאמת טיפול מיטבי בסרטן ריאות, מבצעים כיום בדיקה למיפוי גנומי של הגידול.

רפואה מותאמת אישית בסרטן הריאות - Oncotest

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות למיפוי גנומי המתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Guardatn360 .Guardant360 הינה בדיקה גנומית מקיפה פורצת דרך מביופסיה נוזלית של חברת Guardant Health המיועדת לחולי סרטן הריאה עם גידולים מוצקים בשלב מחלה מתקדם, בייחוד לחולי סרטן ריאות. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מהירה ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן