סרטן מוח

מבין כלל הגידולים העלולים להתפתח ברקמת המוח, מחלות Glioblastoma Multiforme  (גליובלסטומה) ואסטרוציטומה אנפלסטית (Anaplastic Astrocytoma) הן בעלות הפרוגנוזה  הפחות טובה. במקרים רבים, עם אבחנת המחלה, הגידול כבר אינו ניתן להסרה בניתוח באופן מלא. לכן, הטיפול בגליובלסטומה ואסטרוציטומה מבוסס על הסרה ניתוחית (מירבית, במקרים בהם הדבר אפשרי על פי שיקול דעת מקצועי של  מנתחי המוח), הקרנה של המוח וטיפולים כימותרפיים. חשוב לדעת כי עצם קיום גידול במוח ובמיוחד מסוג גליובלסטומה ואסטרוציטומה, רקמת המוח מקשה על תרופות רבות לחדור ולהשפיע על הגידול. מעבר לכך, היות וגליובלסטומה מתקדמת וחשוכת מרפא בחלק גדול מהמקרים עולה הצורך לבחון בצורה מושכלת את השימוש בתרופות ובאפשרויות לטיפול על פי מאפיינים ביולוגיים של המחלה לאור מיעוט התוצאות החיוביות של טיפולים מקובלים למחלה.

טיפולים מותאמים בסרטן מוח

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על מטרות שונות בתאי רקמת  הגידול במטרה למנוע מהם להמשיך לשגשג.  המטרות הן לרוב  שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים ולכן תרופות ממוקדות מטרה מצליחות באופן ממוקד להביא פגיעה בתאי הגידול באופן ספציפי.

טיפול חיסוני אימונותרפיה: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד הטיפולים החיסוניים שנכנסו לשימוש בשנים האחרונות, הינו טיפול הגורם להפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות מטרה הנקראת  PD1. לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולי מוח אלו עשויים להגיב לטיפולים חיסוניים אימונותרפיים. לפיכך נדרשות בדיקות גנומיות שיסרקו את תאי הגידול בכדי לוודא כי קיימת  מטרה טיפולית כמו PD1  המקנה לגידול רגישות לטיפול חיסוני.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות גנומיות (קישור לדף בדיקות גנומיות לסרטן) מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים ממוקדים וזאת  על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול. ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני אף שלא נצפה מראש כיעיל.

הביולוגיה של סרטן המוח

במהלך השנים האחרונות חלו מספר התקדמויות משמעותיות בהבנת ההתפתחות של גידולי מוח. התקדמויות אלו כרוכות באפיון טוב יותר של הביולוגיה של המחלה ולכן נפתחו אפשרויות לטיפולים ממוקדים כטיפול במחלה מתקדמת, ובכך נוצר טווח רחב יותר של תרופות ביולוגיות אפשריות למספר רב יותר של חולים וגם אפשרויות לטיפולים חיסוניים.

הטכנולוגיה לאיתור מטרות לטיפול בסרטן המוח

המנגנונים להתפתחות מחלת הסרטן התגלו עם פיצוח הקוד של הגנום האנושי וההבנה ששינויים ברצף הגנטי של התא מובילים לשינויים בהתנהגות הנורמלית של התא. שינויים אלו מכונים מוטציות. אם המוטציות פוגעות בגנים שתפקידם לבקר את התא או לחילופין לגרום לתא להתחלק ולצמוח הן עשויות להוביל את התא להתמרה סרטנית ולחלוקה בלתי פוסקת. שינויים ומוטציות אלו עשויים להוות מטרות לטיפולים. באמצעות טכנולוגיית NGS- next generation sequencing (ריצוף הדור הבא) ניתן לאתר את השינויים והמוטציות שהתרחשו בדנ"א של תאי הגידול הסרטני במאות גנים בו זמנית, שינויים העשויים להוות מטרות לטיפולים שלא היו נשקלים לפי כן.

התאמת הטיפול האימונותרפי (החיסוני)

בחלק מאוד קטן של גידולי מוח מתקיים מצב ביולוגי בו התא הסרטני צבר מספר רב מאוד של מוטציות. לאור השינויים המרובים התא הסרטני מייצר יותר חלבונים פגומים ולכן מזוהה ע"י המערכת החיסונית. טיפולי אימונותרפיה הם למעשה הפעלת מרכיבי המערכת החיסונית על מנת שזאת תזהה ותשמיד את התאים הסרטניים. על פי הממצאים שמתגלים באמצעות בדיקות גנומיות ניתן לזהות את כמות וסוג השינויים והמוטציות שחלו בתאי הגידול ואף לאבחן את התקשורת של תאי הגידול עם הסביבה החיסונית ובכך אף לנבא האם טיפול אימונותרפי יכול לסייע ולהגביר את התגובה החיסונית כנגד המחלה.

בדיקות אונקוטסט להתאמת הטיפול

אונקוטסט מציעה את הבדיקות  הגנומיות המתקדמות  ביותר לצורך מיפוי גנומי מקיף  במאות ו/או עשרות גנים הקשורים לסרטן לצורך התאמת טיפול באופן אישי למטופל. בדיקות xT Tempus, Oncotype MAP ובדיקת Guardant360 בדיקה גנומית באמצעות ביופסיה נוזלית הן בדיקות גנומיות מבוססות טכנולוגיית NGS המיועדות לחולי סרטן עם גידולים מוצקים וממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדמים. המידע המתקבל מבדיקות אלה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ובכך לסייע בקבלת החלטה טיפולית מושכלת ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן