סרטן שד מסוג טריפל נגטיב

15% מכלל המאובחנות עם סרטן שד מדי שנה, מאובחנות עם סרטן שד מסוג טריפל נגטיב, הנחשב לתת סוג סרטן השד האגרסיבי ביותר. גידולים מסוג טריפל נגטיב הינם גידולים שלילים לביטוי קולטנים לאסטרוגן ופרוגרסטרון ואינם בעלי ביטוי מוגבר שלHer2 , לכן גידולים אלו בשד לא יגיבו לטיפולים אנטי הורמונליים  או לטיפולים ביולוגיים לסרטן בשד בנוגדי Her-2 . תת אוכלוסייה חשובה הן נשאיות של BRCA1, אצלן השכיחות לפתח סרטן מסוג זה מגיע אף ל- 50%.

טיפול בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב מקומי

עפ"י הנחיות הרשות הלאומית לסרטן בארה"ב (NCCN – National Comprehensive Cancer Network) המהווה את הגוף החשוב ביותר להתוויית המלצות טיפוליות, מרבית החולות תקבלנה המלצה לטיפול כימותרפי. קיימת המלצה כוללת לכימותרפיה לגידולים מעל ל- 1 ס"מ (גידולים מעל ל- 0.5 ס"מ ה- NCCN מציין כי ניתן לשקול טיפול זה). לחולות עם סרטן שד מסוג טריפל נגטיב, בשלב מחלה 1 (גידולים עד 2 ס"מ וללא מעורבות בלוטות) לרוב תוכנית הטיפול מתחילה בניתוח להסרת הגידול ולאחריו בהתאם לממצאי הגידול מחליטים על טיפול כימותרפי משלים. בחולות בשלב מחלה 2 ו-3 מתחילים עם טיפול כימותרפי במתווה טרום ניתוחי (נאו-אדג'ובנטי). הטיפול הכימי הסטנדרטי הוא לרוב משלב שכולל אנתרציקלין (Anthracycline) וטקסן (Taxanes). המשלב הנפוץ הוא AC + T שכולל אנתרציקלין, ציקלופוספאיד וטקסול. תוספת פלטינום נשקלת לעיתים. לחולות שקיבלו טיפול כימותרפי במתווה טרום ניתוחי ונותרה שארית מחלה מקובל לתת טיפול המשך עם קפאסיטבין (Capacitabine).

טיפול בסרטן מסוג טריפל נגטיב גרורתי

הטיפול בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב בשלב גרורתי , הינו כימותרפיה, לעיתים בשילוב עם אימונותרפיה. מחקר ה- 1IMpassion130 הראה כי הטיפול באימונותרפיה מסוג Atezolizumabיעיל בגידולים סרטניים מסוג טריפל נגטיב גרורתי בשילוב כימותרפיה מסוג nab-pacltaxelלחולות עם צביעה חיובית ל- PDL-1, ובעקבות כך השילוב אושר ע"י ה- FDA וגם הוכלל בסל הבריאות בשנת 2020.
נשאיות למוטציות בגנים 1,2 BRCAמתאימות לטיפול במעכבי PARP ובעלי תגובה טובה יותר לטיפול כימי מסוג פלטינום. עבור חולות אלו טיפול במעכב PARP ייתכן כבר כקו טיפול ראשון, ורק בשלב מאוחר יותר יינתן שילוב של Atezolizumab עם כימותרפיה כתלות בסטטוס ה- PDL-1.
באפריל 2020 ה- FDA אישר את טרודלבי (Trodelvy) למטופלות עם סרטן שד טריפל נגטיב גרורתי לאחר שני קווי טיפול קודמים לפחות. Trodelvy sacituzumab govitecan-hziy)) הוא נוגדן המכוון נגד החלבון Trop-2 (antitrophoblast cell surface antigen 2) המתבטא ביתר במעל ל- 85% מגידולי הסרטן. הנוגדן מחובר ל- SN-38,מטבוליט של אירינוטקן (Iroinetecan) שהינו מעכב טופואיזומרז, תרכובת כימית רעילה לתאים סרטניים.
במחקר קליני (IMMU-132-01)2 שהתבצע על 108 חולים עם סרטן שד גרורתי טריפל נגטיב שקיבלו לפחות שני טיפולים קודמים, נצפה שיעור תגובה אוביקטיבי (ORR) של 33.3% (מדד המשקף את החולים שהראו התכווצות של הגידול) עם משך התגובה חציוני של 7.7 חודשים.

1. Schmid, et al. Atezolizumab and Nab-Paclitaxel in Advanced Triple-Negative Breast Cancer, NEJM 2018
2. Bardia, et al. Sacituzumab Govitecan-hziy in Refractory Metastatic Triple-Negative Breast Cancer, NEJM 2019

טיפול מותאם אישית בסרטן השד - אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX® Breast Recurrence Score)  הינה הבדיקה הגנומית  היחידה עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן