אנג’לינה ג’ולי נושאת מוטציית 1BRCA עם רקע משפחתי מדרגה ראשונה של סרטן (אמה, סבתה, ודודתה) וביצעה כריתת שחלות

מאת מערכת אי-מד

שנתיים לאחר שהודיעה על כריתה מניעתית של שני שדיה, הודיעה השבוע השחקנית אנג’לינה ג’ולי שביצעה ניתוח כריתת חצוצרות-שחלות שבה הוסרו שחלותיה ובכוונתה לבצע ניתוח נוסף להסרת חצוצרת הרחם בכדי למנוע סרטן שחלות.

ג’ולי היא נשאי של מוטציית BRCA1 אשר קשורה עם סיכון מוגבר של 87% לסרטן שד וסיכון של 59% לסרטן שחלות, עם רקע משפחתי מדרגה ראשונה של סרטן (אמה, סבתה, ודודתה).

כמו בהכרזה הקודמת, גם הפעם הודיעה ג’ולי על הניתוח באמצעות מאמר בניו-יורק-טיימס שבה הסבירה כי רצתה לגרום לכך שנשים בסיכון יהיו מודעות לאפשרות לבצע ניתוח זה.

ניתוח מניעתי מפחית באופן דרמטי את הסיכון לסרטן שחלות

כידוע, לאחר הפירסום שלה לפני שנתיים על היותה נשאית מוטציה של BRCA1 והכיסוי התקשורתי הרחב , דווח על עליה גדולה במס’ הבדיקות לנשאות מוטציית BRCA1 וניתוחי הסרת שד מניעתיים, תופעה שכבר קיבלה כינוי רפואי מקצועי “אפקט אנג’לינה ג’ולי” …

ג’ולי מסבירה שהניתוח הנוסף המתוכנן אמנם פשוט יותר אך בעל השפעה רבה יותר כיוון שהוא גורם להפסקת ווסת ולתופעות גיל המעבר. לכן, היא מסבירה, היא דאגה להכין עצמה מבחינה פיזית ונפשית תוך התייעצות עם רופאיה כולל קבלת טיפול הורמונלי חליפי, ובחינת אפשרויות של רפואה משלימה. ג’ולי מספרת שבעוד היא מתכוננת לניתוח הבא הסתבר לה מתוצאות בדיקות דם שערכה שיש כבר חשש לקיומו של גידול סרטני בשל עליה בסמנים דלקתיים על אף שרמת ה-CA-125 הייתה נורמלית.

 

 ג’ולי מציינת שהייתה הסכמה בין הרופאים שהיא התייעצה איתם לגבי הניתוח. בכתבה במדסקיייפ מציינים את המחקר J Natl Cancer Inst 2009;101:80-87 שהראה כי ניתוח מניעתי מפחית באופן דרמטי את הסיכון לסרטן שחלות.

ניתוח מניעתי או מעקב צמוד בלבד

בסוף הכתבה במדסקייפ מוצגות מס’ תגובות של רופאים וקוראים ונראה ששם קיימת מחלוקת מקצועית על הצעד שביצעה ג’ולי… מול כמה תגובות אוהדות ותומכות יש גם כאלה שסבורים שהיא הלכה רחוק מידי ושניתן היה להישאר במעקב צמוד בלבד. רופאה אחת כותבת שם “מה הלאה? מה עם סיכון מוגבר למלנומה, סרטן המעי הגס? האם כעת ג’ולי תחליף את עורה ואת המעי שלה?..”

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן