כריתת שד

הסרת גידול סרטני בשד עלולה לכלול התלבטות בין כריתת הגידול הסרטני בלבד, למפקטומיה לבין כריתת שד מלאה, מסטקטומיה. שתי האפשרויות עשויות להיות יעילות.
בכל אחת משתי אפשרויות הניתוח, יידגמו וייבדקו קשריות לימפה מבית השחי על מנת לבדוק האם הגידול התפשט לבלוטות. בדיקה זו נעשית לרוב באמצעות ביופסיה של בלוטת הזקיף, ובעקבותיה תתכן הסרה של קשריות לימפה נוספות, באם יתגלה שהגידול אכן התפשט לבלוטות בבית השחי.

כריתת שד מסטקטומיה (Mastectomy)

בניתוח לכריתת שד מוסרת כל הרקמה הבלוטית של השד. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, וברוב המקרים מחייב ביצוע חתך אופקי של השד. במהלך הניתוח, המנתח עשוי להחדיר צינור פלסטיק קטן (אחד או יותר) לאזור השד על מנת לנקז נוזלים שעלולים להצטבר באזור. הנקז יושאר באזור למשך תקופה קצרה לאחר הניתוח. כתלות בהיקף הניתוח, ייתכן ויתפתחו כאבים ונפיחות באזור, ואפילו הופעת סימנים כחולים באזור החזה.
המשך הטיפול לאחר הניתוח יתבצע על ידי אונקולוג אשר ידון באפשרויות המשך טיפול מונע/ תומך/ אדג'ובנטי אשר מטרתו להפחית את סיכוי הישנות המחלה. במידה וקיימת המלצה לטיפול אדג'ובנטילרוב יחל מספר שבועות לאחר הניתוח. כאשר מתבעת כריתה מלאה של השד, לרוב אין צורך בטיפול בהקרנות. עם זאת, ייתכן כי יומלץ לעבור טיפול בהקרנות במידה והגידול גדול, במידה ותאים סרטניים התפשטו לקשריות הלימפה, או במידה וקיים סיכון שתאים סרטניים התפשטו לאזור הצלעות או שרירי החזה.

כריתת גוש למפקטומיה (Lumpectomy)

ניתוח לכריתת הגוש הסרטני בשד עשוי להיות אפשרות טיפול יעילה המשמרת כמה שיותר מרקמת השד. בניתוח זה, מסיר הכירורג את הגידול ומעט מהרקמה הבריאה הסמוכה לו על מנת לוודא שהשוליים נקיים (האזור המקיף את הגידול). הכירורג מסיר כמה שפחות רקמה בריאה ובכך מאפשר לשד לשמור על צורתו.
לאחר ניתוח לכריתת הגידול, לרוב יתווספו טיפולים בהקרנות באופן מקומי לאזור השד. במקרים מסוימים, תתאפשר הקרנה חד פעמית וממוקדת במהלך הניתוח עצמו ולאחר הסרת הגידול (קרינה תוך ניתוחית, INTABEAM), במטרה למנוע את הטיפול הקרינתי המשלים לאחר הניתוח.
ההמלצה לטיפול בהקרנות תתקבל יחד עם הכירורג, האונקולוג והרדיו-אונקולוג.
נלמפקטומיה , להסרת גידול מהשד, מתבצע לרוב בהרדמה אזורית או כללית וההתאוששות מהניתוח אורכת בדרך כלל מספר ימים עד מספר שבועות. לאחר הניתוח תתכן פגיעה קלה בתחושה באזורים מסוימים של השד ובית השחי – זאת עקב השפעת הניתוח על תאי עצב מקומיים. אובדן התחושה בשד לרוב חולף מעצמו, אך עלול להמשיך במידה כזו או אחרת למשך זמן רב.

טיפול מותאם אישית בסרטן השד – אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX® Breast Recurrence Score) הינה הבדיקה הגנומית היחידה עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן