טיפול חדשני בסרטן השד

בשני העשורים האחרונים חלה התקדמות מרשימה בהבנת המנגנונים המולקולריים האחראים על התפתחות סרטן השד. אם בעבר, מרבית חולות סרטן השד טופלו באותו אופן – על ידי משלב של תרופות כימותרפיות, כיום, לאור התפתחות משמעותית בשיטות האבחון הגנומי/מולקולרי, הטיפול בחולות עם סרטן שד מתבצע לרוב על סמך המאפיינים הביולוגים של הגידול בגישה הנקראת "רפואה מותאמת אישית" או רפואה מדויקת Precision medicine .

טיפול מותאם אישית בסרטן השד

רפואה מותאמת אישית היא תחום שבו נעזרים בבדיקות אבחון גנומיות כדי לזהות סמנים ביולוגיים ספציפיים, לעתים גנטיים, המסייעים להתאים טיפולים והליכים רפואיים אשר ישפיעו בצורה הטובה ביותר על הטיפול בסרטן הספציפי למטופל מסוים, טיפולים ממוקדים- Targeted Therapy. שילוב מידע ביולוגי/גנטי עם נתונים רפואיים נוספים של המטופל, מאפשרים לכוון ולמקד את הטיפול המותאם והמדויק ביותר לכל מטופל.
לגישת הרפואה מותאמת אישית יתרונות רבים:

  • היא מאפשרת זיהוי מטופלים שיפיקו תועלת מטיפול ממוקד ומצמצת תופעות לוואי שליליות. לדוגמא, אצל חולות סרטן שד שהגידול שלהן מבטא ביתר את האונקוגן HER-2, יתאימו לטיפול עם נוגדי HER2 כמו-Trastuzumab (הרספטין). HER-2 או human epidermal growth factor receptor 2 ,הינו חלבון המעודד גדילה של תאי סרטן חדשים. ומתבטא ביתר ב- 20% ממקרי סרטן השד.
  • אצל חולות סרטן השד שהגידול מבטא ביתר קולטנים להורמונים אסטרוגן ו/או פרוגסטרון, יתאימו לטיפול הורמונלי בסרטן השד.
  • תרופות ביולוגיות נוספות ממוקדות מטרה גנטית Targeted Therapy)) שפותחו בשנים האחרונות ונכללות בסל הבריאות בהתוויות מסוימות, הן כאלה שפותחו ספציפית לטיפול בגידולים עם מוטציות בגנים BRCA1 ו- BRCA2- מדובר בתרופות ממשפחת מעכבי ה-PARP. בנוסף, במקרים בהם נדרש טיפול כימי, קיום נשאות עשוי להשפיע על סוג הפרוטוקול הכימותרפי.
  • רפואה מותאמת אישית מאפשרת לזהות מטופלים עם סרטן שד המאובחן בשלב מוקדם ומבטא קולטנים להורמונים ושלילי ל- Her-2, אשר ניתן לוותר על תוספת טיפול כימותרפי, בדיקות גנומיות כגון בדיקת אונקוטייפ שד Oncotype DX Breast Recurrence Score הכלולות בסל השירותים של קופות החולים, מסייעת בהחלטה על הצורך בתוספת טיפול כימותרפי (בנוסף לטיפול ההורמונלי) לאחר ניתוח להסרת הגידול ולעיתים אף להכוונת הטיפול הטרום ניתוחי.
  • בדיקת האונקוטייפ שד הבודקת את רמת הביטוי של 21 גנים בתאי הגידול הסרטני שהוצא בניתוח., פותחה ותוקפה בכדי לאתר את המטופלים שניתן עבורם לוותר על תוספת הטיפול הכימותרפי. תוצאות הבדיקה משוקללות למדד הישנות ((Recurrence Score מספר בין 0-100 המנבא את הסיכון האישי עבור המטופלת להישנות מחלה מרוחקת ובעיקר את סבירות התועלת מכימותרפיה.


אבחנה מולקולרית בחולי סרטן וגישת הרפואה מותאמת אישית מציעה יתרונות רבים לחולי סרטן. גישה זו יכולה להפוך את הטיפול בחולה ליעילה יותר, על ידי כך שרק חולים אשר יפיקו תועלת מטיפול מסוים יקבלו אותו.

טיפול מותאם אישית בסרטן השד – אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX® Breast Recurrence Score) הינה הבדיקה הגנומית היחידה עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן