טיפול מותאם אישית בסרטן

טיפול מותאם אישית בסרטן הוא סוג של טיפול הניתן לפי השינויים הגנומיים הייחודיים (מוטציות בגנים) שחלו בגידול הסרטני ולאופן שבו תאי הגידול מתקשרים זה עם זה, ועם הסביבה. הבנת השינויים הגנומיים של הגידול של כל מטופל, מאפשרת לזהות את הגורם האחראי לצמיחת הגידול שלו וכך להחליט על אסטרטגיה טיפולית הטובה ביותר עבורו. לצורך איתור השינויים הגנומיים שחלו בגידול משתמשים בבדיקת מיפוי גנומי.

עד לא מזמן, השיטה המקובלת לטיפול בסרטן הייתה אחידה והותאמה לפי סוג האיבר ממנו התפתח הסרטן, למשל כל הגידולים שמקורם מהריאה טופלו באופן זהה.

בשנים האחרונות הטיפול במחלת הסרטן השתנה ללא היכר הודות להבנה שגידול של מטופל אחד עשוי להציג שינויים גנומיים שונים מגידול של מטופל אחר, גם אם שניהם סובלים מגידול באותו איבר. יתר על כן, ייתכן כי טיפול אשר ידוע כיעיל בסוג גידול מסוים עשוי להיות יעיל גם בסוג גידול אחר, בתנאי ששני הגידולים מציגים את אותו שינוי גנומי האחראי לצמיחת הגידול. למשל, חולה סרטן ריאה עשוי להציג גידול עם שינוי גנומי שאופייני דווקא לסרטן השד וההיפך. הסתכלות מעמיקה של הפרופיל הגנומי הייחודי של כל גידול באמצעות בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן מאפשרת היום לכוון לטיפול מותאם אישית למטופל ולשפר את משך ההישרדותו מהמחלה.

בדיקות להתאמת טיפולים לסרטן הן בדיקות המסוגלות לפענח בצורה מדויקת ומקיפה את רצף הדנ"א ו/או הרנ"א של מאות גנים הקשורים לסרטן במקביל באמצעות טכנולוגיה של ריצוף הדור הבא או NGS- next generation sequencing מדגימה שנלקחת מרקמת הגידול בביופסיה או מדגימת דם – ביופסיה נוזלית.

פענוח רצף הדנ"א ו/או הרנ"א מוביל לאיתור שינויים שחלו בגנים הקשורים לסרטן ועשויים להיות עבורם טיפולים ממוקדים מאושרים ע"י משרד הבריאות או טיפולים הזמינים במסגרת ניסויים רפואיים.

מטופלים יכולים להפיק תועלת מבדיקות להתאמת טיפולים לסרטן בזכות פיתוח מתמיד של תרופות ממוקדות חדשות ויעילות לסרטן.

בהתאמה לכך איגודים מקצועיים בתחום הסרטן ממליצים על השימוש בבדיקות גנומיות מקיפות לאיתור מוטציות כחלק מהסטנדרט הטיפולי בסוגי גידולים מסוימים. עבור סוגי גידול שונים קיימות המלצות שונות בהתאם לאיבר הראשוני ממנו התפתח הסרטן. ככלל, במרבית סוגי הגידולים המוצקים קיימת המלצה לבדוק את מדד היציבות הגנומית ה- MSI, עומס מוטציות של הגידול, ובדיקת רמת החלבון PD-L1 לצורך התאמה לאימונותרפיה. כמו כן, קיימת המלצה לבדיקת איחויים בשלושת הגנים של ה- NTRK לצורך התאמה לטיפול ממוקד.

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות המובילות לחולי סרטן לצורך התאמת טיפול אישי למטופל הכולל את הבדיקות הבאות:

  1. בדיקת Oncotype DX Breast Cancer אונקוטייפ שד – מיועדת לחולות המאובחנות עם סרטן שד – בשלב מחלה מוקדם חיובי להורמונים HR חיובי ושליליות לקולטן HER2 לצורך החלטה טיפולית אישית לכל מטופל.
  2. בדיקת  Oncotype DX Colon Cancer Assay אונקוטייפ מעי הגס – המיועדת לחולים המאובחנים עם סרטן מעי הגס בשלב מחלה II או III לצורך תכנון הטיפול לכל מטופל.
  3. בדיקת Genomic Prostate Score (GPS) – המיועדת לחולים המאובחנים עם סרטן הערמונית בדרגת סיכון נמוכה או נמוכה/בינונית לצורך תכנון הטיפול לכל מטופל.
  4. בדיקת אונקוטייפ מאפ לסרטן מוצק Oncotype MAP  – המיועדת לחולים המאובחנים עם סרטן מוצק גרורתי לצורך התאמת טיפול אישי לכל מטופל.
  5. בדיקת טמפוס  Tempus xT – מיועדת לחולים המאובחנים עם גידולים סולידיים או ממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדמים הכוללת השוואה לרקמה בריאה ואנליזת רנ"א לצורך החלטה טיפולית אישית לכל מטופל.
  1.  בדיקת ביופסיה נוזלית – מיועדת לחולים המאובחנים עם גידולים סולידיים בשלבי מחלה מתקדמים לצורך החלטה טיפולית אישית לכל מטופל מדגימת דם פשוטה ללא צורך בביופסיה פולשנית.

אונקוטסט רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם מחלת הסרטן

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות המתקדמות למיפוי גנומי לסרטן לצורך התאמת טיפול חדשני באופן אישי למטופל. הבדיקות מיועדות לחולי סרטן עם גידולים מוצקים או ממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדם. המידע המתקבל מהבדיקות מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מושכלת ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן