טיפול בסרטן ריאות

בחירת הטיפול תלויה בעיקר בסוג סרטן הריאות – סרטן ריאות תאים קטנים או סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים, השלב בו הוא נמצא (גודלו, מיקומו ומידת התפשטותו של הגידול), הפרופיל הגנומי של הגידול ומצב בריאותו הכללי של החולה. הטיפולים בסרטן ריאות כוללים ניתוח, כימותרפיה, הקרנות, אימונותרפיה וטיפול ממוקד ומותאם לפי המוטציות שזוהו בגידול. טיפולים מממוקדים וטיפולים אימונותרפיים הינם סוגי טיפול חדשניים יחסית בסרטן ריאות. באמצעות סוגים רבים ושונים של טיפולים או צירופים שלהם ניתן לשלוט בסרטן ולשפר את איכות חייו של החולה.

ניתוח סרטן ריאות

ניתוח להסרת הגידול הסרטני ובלוטות הלימפה באזור החזה תלוי בשלב הגילוי ומידת התפשטות המחלה. במקרה של סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים, הנתונים הם: מתוך 100 חולים חדשים רק כ-30 ינותחו להסרת הגידול. מבין המנותחים, 20 יהיו בשלב מחלה מוקדם ו- 10 חולים יהיו בשלב מחלה מתקדם בבית החזה. 70 חולים יהיו בלתי מנותחים עקב מחלה מפושטת. במקרה של סרטן ריאות מסוג תאים קטנים, ברוב המקרים ,בזמן הגילוי, סוג גידול זה כבר התפשט לאיברים נוספים ולכן לא ניתן לנתח.

טיפול ניאו-אדוג’ובנטי, אדג’ובנטי ("מונע", "תומך"), ופליאטיבי

טיפול ניאואדוג’ובנטי הינו טיפול הניתן לפני ניתוח להסרת הגידול. בסרטן הריאות, כאשר הגידול גדול יחסית, טיפול טרום ניתוח עם כימותרפיה והקרנות מקטין את הגידול כך שניתן יהיה להגיע לתוצאות מירביות בעת הניתוח.
טיפול משלים, אדג’ובנט (Adjuvant) הינו טיפול הניתן לאחר הניתוח ומטרתו להפחית את הסיכויים להישנות המחלה.
טיפול תומך, פליאטיבי (Palliative) הינו טיפול תרופתי או טיפול בקרינה המשולב בטיפול תרופתי, המיועד להפחית את התסמינים של המחלה כאשר לא ניתן להגיע לריפוי של המחלה.

כימותרפיה בסרטן הריאות

כימותרפיה טיפול העושה שימוש בתרופות ציטוטקסיות המכוון לתאים הנמצאים בפזת חלוקה לצורך השמדת תאים ממאירים ולעצור את התרבותם. בסרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים, הטיפול הכימותרפי ניתן גם כטיפול טרום-ניתוחי להקטנת הגידול לפני הניתוח (ניאו-אדג’ובנטי), וגם כטיפול משלים לאחר הניתוח כדי לצמצם את הסיכויים להישנות המחלה (אדג’ובנטי).
בשלבים מאוחרים של המחלה, ניתן בד”כ טיפול סיסטמי פליאטיבי אשר מטרתו שיפור חיי החולה והארכת חיים ע”י טיפול כימותרפי משולב של שתי תרופות (אחת מהדור החדש ואחת מהדור הישן) במשך 4-6 מחזורי טיפול. בסרטן ריאות מסוג תאים קטנים, כימותרפיה מהווה את שיטת הטיפול העיקרית. במקרים רבים, מאפשר טיפול זה להאריך את תוחלת החיים, תוך שליטה טובה יותר בתסמינים. כימותרפיה עשויה להינתן כטיפול יחיד, במשולב עם טיפול בקרינה, לפני מתן טיפול בקרינה, או במקביל, כדי לטפל בסרטן ריאות מסוג זה.
הטיפול בכימותרפיה אינו מבדיל בין תאים מתחלקים בריאים ותאים מתחלקים סרטניים, ומשפיעה על שני סוגי התאים באופן זהה.

תופעות לוואי לכימותרפיה בסרטן הריאות

לפיכך, למרות שמטרת הטיפול הכימותרפי היא הרס תאי הגידול המתחלקים במהירות, לעיתים קרובות היא הורסת גם תאים בריאים לחלוטין. במיוחד משפיעה הכימותרפיה על תאים המתחלקים מהר, כמו תאי דם, תאים בשורש השערה ותאים במערכת העיכול, וגורמת לתופעות לוואי רבות. דוגמאות לתופעות לוואי נפוצות הן ירידה זמנית בספירות הדם, בחילה והקאות, כיבים בפה ונשירת שיער. השפעת הטיפול על כל חולה היא שונה, וכך גם תופעות הלוואי שלה וחומרתן.
תרופות כימותרפיות ניתנות לעתים בטבליות, אבל בדרך כלל ניתנות בעירוי לווריד, במספר מחזורי טיפול. כל מחזור נמשך מספר ימים ולאחריו ניתן לחולה להתאושש למשך מספר שבועות של מנוחה. בתום תקופת המנוחה ניתן לחולה מחזור הטיפול הבא. תקופת מנוחה זו מאפשרת לגוף ולספירת הדם להחלים מתופעות הלוואי בטרם יינתן הטיפול הבא. מספר הטיפולים נקבע בהתאם לסוג הסרטן ומידת התגובה לטיפול.

טיפול מותאם אישית בסרטן הריאות – אונקוטסט

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות למיפוי גנומי המתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Guardatn360. Guardant360 הינה בדיקה גנומית מקיפה פורצת דרך מביופסיה נוזלית של חברת Guardant Health המיועדת לחולי סרטן הריאה עם גידולים מוצקים בשלב מחלה מתקדם, בייחוד לחולי סרטן ריאות. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מהירה ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן