גרורות בריאות תוחלת חיים

סרטן ריאות גרורתי (שלב 4) מוגדר כסרטן ריאות שהתפשט לאיברים מרוחקים בגוף. לרוב סרטן ריאה גרורתי יתפשט לעצמות, כבד, מוח ובלוטות לימפה. במרבית המקרים סרטן הריאה יאובחן לראשונה בשלב מחלה מתקדם-גרורתי.

תוחלת חיים והקשר לטיפול בסרטן ריאות גרורתי

הטיפול בסרטן ריאות גרורתי נקבע עפ"י מאפייני הגידול, מאפיינים קליניים, תחלואה נלווית ורצון המטופל. כיוון שסרטן ריאות גרורתי אינו ניתן לריפוי מוחלט, הטיפולים הקיימים ניתנים לשם הארכת חיי החולה, שיפור איכות חיים, שליטה על תסמיני המחלה ודחיית התקדמות המחלה . בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית במציאת טיפולים לסרטן ריאות גרורתי המאפשרים לעכב את המחלה יחד עם טיפולים פליאטיבים המסייעים לשפר את איכות חיי המטופל. כיום, בטיפול מיטבי, חולי סרטן ריאה גרורתי יכולים לעתים קרובות לחיות זמן ממושך באיכות חיים טובה.
קיימות היום בדיקות גנומיות אשר יכולות לסייע בהכוונת טיפול ממוקד עבור סרטן ריאות גרורתי. מחקרים בקהילה האקדמית מצביעים כי טיפולים ממוקדים מכפילים את חציון ההישרדות של חולי סרטן ריאה  של תאים שאינם קטנים3. בדיקות גנומיות כמו Tempus xT ו- Oncotype MAP הן בדיקות גנומיות  מקיפות הסורקות מאות גנים בו זמנית לצורך מציאת שינויים גנומיים (מוטציות) ברי טיפול. כאשר אין רקמת גידול זמינה או עדכנית לצורך ביצוע בדיקות אלה, ניתן לבצע בדיקה גנומית מקיפה מדגימת דם המכונה ביופסיה נוזלית . בדיקת Guardant360, הינה ביופסיה נוזלית פורצת דרך המאפשרת לאתר שינויים גנומיים שהתרחשו בגידול והתאמת טיפול.

סרטן ריאות גרורתי - שיעור ההישרדות לחמש שנים

שיעור חולי סרטן ריאות גרורתי השורדים למשך חמש שנים עולה בהדרגה עם הזמן הודות להבנת מנגנוני המחלה ופיתוח טיפול חדשני בסרטן ריאות. שיעור ההישרדות תלוי במספר רב של גורמים, כולל גיל המטופל, מחלות רקע, סוג ההיסטולוגי של תאי הגידול (סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים שונה מסרטן ריאה תאים קטנים), המאפיינים המולקולריים של הגידול ועוד. לפיכך, לעיתים קיים קושי להעריך מה תהיה תוחלת החיים של חולה מסוים תוך הסתכלות על שיעורי הישרדות המתבססים על ממוצע כללי ודבר זה עשוי לגרום להטעיה ובלבול.

כמו כן , יש לציין כי נתוני ההישרדות בסרטן ריאה מתבססים על תוצאות סטטיסטיות מלפני חמש שנים ולאור התפתחות משמעותית בטיפולים בסרטן ריאה דווקא בחמש שנים האחרונות, סביר להניח כי אנשים המאובחנים היום עם סרטן ריאות הינם בעלי סיכוי למשך הישרדות ארוך יותר. לרוב מקובל להתבסס על נתונים הלקוחים ממאגר ה- SEER האמריקאי (Surveillance, Epidemiology, and End Results) המרכז מידע ממיליוני מטופלים ומתוחזק ע"י המכון הלאומי לסרטן (National Cancer Institute)1.

שיעור ההישרדות היחסי למשך חמש שנים לאחר אבחון של סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים NSCLC גרורתי בין השנים 2009 ל-2015 עמד על 6 אחוזים2. שיעור ההישרדות היחסי למשך חמש שנים לאחר אבחון של סרטן ריאות תאים קטנים גרורתי בין השנים 2009 ל-2015 עמד על 3 אחוזים2. כאמור, שיעורי הישרדות אלו אינם לוקחים בחשבון גורמים נוספים בעלי השפעה על ההישרדות כולל גיל המטופל, בריאותו הכללית, מאפיינים גנומיים של הגידול

Oncotest – רפואה מותאמת אישית

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות למיפוי גנומי המתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Guardatn360. Guardant360 הינה בדיקה גנומית מקיפה פורצת דרך  מביופסיה נוזלית של חברת Guardant Health המיועדת לחולי סרטן עם גידולים מוצקים בשלב מחלה מתקדם, בייחוד לחולי סרטן ריאות. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ללא הסיבוכים וההמתנה הכרוכה בביופסיה פולשנית נוספת ולכן יכול לסייע לקבלת החלטה טיפולית מהירה ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן