גליובלסטומה

גליובלסטומה או באנגלית Glioblastoma (GBM), המכונה גם אסטרוציטומה בדרגה IV, הינו הסוג הנפוץ ביותר מבין גידולי המוח. הוא פולש לרקמת המוח הקרובה במהירות ואגרסיביות, אך בדרך כלל אינו מתפשט לאיברים מרוחקים.
בישראל מאובחנים מידי שנה כ-200 חולים חדשים עם גליובלסטומה .
מקורו של הגידול בתאים הנקראים גלייה שתפקידם לספק את התשתית המתאימה להתפתחות וצמיחה של תאי עצב. ברוב המקרים הסיבות להתפתחות הגידול אינן ברורות אך יתכן שקיים קשר בין חשיפה לעופרת, קרינה מייננת וצריכת אלכוהול. התפתחות המחלה גורמת להופעת תסמינים שונים כגון: סחרחורות, בחילות, כאבי ראש, בעיות בראייה ופרכוסים. מאחר ומדובר בגידול אלים המתפתח לעיתים במקומות קשים לגישה, הסרתו נחשבת למשימה לא פשוטה לפיכך ברוב המקרים נלקחות דגימה (ביופסיה) כדי לאבחן את סוגו ובהתאם לכך לקבוע את סוג הטיפול.

טיפול בגליובלסטומה

הטיפול בגליובלסטומה מציג מספר אתגרים ביניהם, הקושי להסירו בניתוח, העובדה שמרבית מהתרופות אינן יכולות לחדור את המחסום בין מחזור הדם למוח (Blood Brain Barrier) ועמידות של תאי הגידול לטיפולים המקובלים.
המטרה העיקרית של הטיפול באמצעות ניתוח היא להסיר כמה שיותר מהגידול מבלי לפגוע ברקמת המוח הנורמלית שמסביב הדרושה לתפקוד נוירולוגי תקין. ניתוח מספק את היכולת להפחית את כמות רקמת הגידול בתוך המוח, להסיר את תאים במרכז הגידול שעשויים להיות עמידים לקרינה ו/או כימותרפיה ולהפחית לחץ תוך גולגולתי. ניתוח, על ידי מתן שחרור של הגידול, נושא את היכולת להאריך את חייהם של חלק מהמטופלים ולשפר את איכות החיים שנותרו.
לאחר הניתוח, לרוב ניתן טיפול בקרינה וכימותרפיה עם התרופה temozolomide. מטרת הטיפול היא להרוג באופן סלקטיבי את תאי הגידול הנותרים שחדרו לרקמת המוח הרגילה שמסביב.

טיפול חדשני בגליובלסטומה

שיטת טיפול חדשה יחסית שמשמשת כטיפול משמר לאחר ניתוח והקרנות הינה טיפול בשדות חשמליים ומטרתה לגרום למוות של התאים הסרטניים באמצעות טכנולוגיה של העברת אותות חשמליים בעצימות נמוכה בתדרים מתחלפים אל תאי הגידול במוח.
בשנים האחרונות חל מפנה בטיפול בכל סוגי הסרטן ובגליובלסטומה בפרט, בדיקות גנומיות לאבחון מוטציות שהתרחשו בגידול ופיתוח תרופות מכוונות מטרה כנגד אותן מוטציות. מאחר וגליובלסטומה מהווה גידול אגרסיבי מאד וקשה לטיפול, יש חשיבות גבוהה בביצוע של בדיקה גנומית מקיפה כדוגמת Tempus xT באמצעות הפרופיל הגנומי של הגידול, ניתן לזהות את המוטציות הגנומיות שגורמות לגידול להתפתח, להתאים בצורה מדויקת טיפול ממוקד, ולזהות את המדדים בעזרתם ניתן לנבא מה תהיה תגובת הגידול לטיפולים ממוקדים.
בדיקות Tempus xT המשווקת ע"י אונקוטסט נותנות מענה מקיף לחולי גליובלסטומה ע"י ברור גנומי מקיף המשלב ריצוף דנ"א ורנ"א של תאי הגידול.

בדיקות Tempus xT משווקת ע"י חברת אונקוטסט

שוחחו עם הרופא המטפל שלכם אודות בדיקה לפרופיל מולקולרי מקיף לצורך קבלת החלטה מושכלת על אפשרויות טיפול העומדות לרשותך.
חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות הגנומיות המקיפות והמתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Tempus xT, בדיקה גנומית פורצת דרך על רקמת הגידול בהשוואה לדגימה מרקמה תקינה המיועדת לחולי סרטן בשלב מחלה מתקדם. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את מירב השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ולכן יכול לסייע להגדלת אפשרויות הטיפוליות הקיימות.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן