הכירו את “טמפוס”: הבדיקה החדשנית להתאמת טיפולים לסרטן

לאחר שאשתו חלתה בסרטן החליט אריק לפקופסקי, מייסד גרופון, לפתח בדיקה מקיפה וחדשנית למיפוי הגידול הסרטני כדי להגדיל ולמקסם את הסיכוי להתאמת טיפול לכל חולה באופן ספציפי. התוצאה היא בדיקת “טמפוס xT”, הבדיקה שמעוררת עניין בעולם ועכשיו גם בישראל.

“כשליז אובחנה, ראיתי וחוויתי כמה מעט מידע יש לרופאים שמטפלים בה”, הוא מסביר בראיון ל”ידיעות אחרונות“. “לטפל בסרטן בלי לבצע בדיקות גנטיות מקיפות שקול לנהיגה במשאית בלילה אפל ללא אורות. לא נראה לי הגיוני שבכל מיני תעשיות היי־טק עושים שימוש בטכנולוגיה ובמאגרי מידע ענקיים, אבל אנחנו לא מספקים אותן האפשרויות לרופאים המטפלים בחולי סרטן. החלטתי לצאת למסע כדי להבין מדוע לרופאים אין את הכלים האלה”.

TempusxT - בדיקה גנומית לסרטן

מטרת בדיקת טמפוס (TempusxT) היא להעמיק את הידע על המקרה הספציפי של כל חולה, ואולי חשוב יותר – להפוך את הידע שנצבר לאנציקלופדיית גנים נגישה לרופאים, שתאפשר למטופלים מסביב לגלובוס להיעזר בתוצאות הטיפולים של אחרים, לקבל את הטיפול הטוב ביותר שניתן ולשפר את סיכויי ההחלמה.

הבדיקה הגנומית מתבצעת על דגימה מהגידול הסרטני לריצוף גנטי של 595 גנים ובמקביל ריצוף אותם גנים מרקמה נורמלית של המטופל, מבוססת דגימת דם. כמו כן, הבדיקה בוחנת את סביבת הגידול על ידי ריצוף מלא של הדנ”א וה-רנ”א של הגידול, טרנסקריפטום. לפיכך הבדיקה מאתרת גם מוטציות ג’רמינליות- תורשתיות, וגם את רמת ה-MSI והעומס המוטציוני (פרמטרים לבחינת התאמה לטיפולי אימונותרפיה לסרטן).

כאמור בבדיקת טמפוס מתבצעת השוואה בין רקמת הגידול לריצוף רקמה בריאה של המטופל. היתרון של הבדיקה הוא בהשוואה: כשמוצאים מוטציה כלשהי בגידול, במידה שהיא נמצאת גם ברקמה הבריאה, מנפים אותה מהתוצאות. כך קטנים הסיכויים של תוצאות כוזבות שיכולות להטות את הטיפול שייבחר.

טיפול חדשני בסרטן

“אנחנו רוצים לרצף את הגידול מכל כיוון אפשרי, לרכז את המידע הקליני המצטבר ממנו, לערוך השוואה גם לרקמה בריאה, ולבדוק האם קיימת כבר תרופה זמינה שהחולה יכול להגיב אליה – החל מכימותרפיה ועד תרופות ביולוגיות לסרטן או תרופות אימונותרפיות”, מסביר לפקופסקי. “חשוב לנו לתת לחולה תמונה מלאה, ולעדכן אותו האם מתקיימים מחקרים קליניים בעולם על מוטציות שמצאנו בבדיקה שלו, שהוא יכול להצטרף אליהם”.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן