גידול בראש

גידולים המופיעים בראש נחלקים לשתי קבוצות עפ"י המקום והאיבר שם התגלה הגידול:

  1. גידול שהתגלה במוח – סרטן המוח
  2. גידול שהתגלה ברקמות השונות המרכיבות את הראש למעט המוח. הכינוי המקובל לגידולים אלו הוא "גידולי ראש-צוואר" או סרטן ראש צוואר.

גידול במוח:

קבוצת גידולי המוח מתחלקים גם כן ל-2 קבוצות עפ"י האיבר ממנו התפתחו התאים הסרטניים:

  1. גידולי מוח ראשוניים. אלו גידולים שמתחילים במוח מתאים המרכיבים את רקמת המוח ועמוד השדרה.
  2. גרורות למוח- גידול שמתחיל באיבר אחר בגוף למשל סרטן שד, סרטן ריאות וכו ומתפשט למוח. אלה גרורות במוח מגידולים שמקורם באיבר אחר. עד מחצית מהמקרים ששולחים גרורות למוח מקורם מסרטן ריאות. סרטן מאיברים נוספים שנוטה להתפשט ולפתח גרורות במוח כוללים: סרטן העור, סרטן השד, סרטן מעי גס, סרטן כליות.

סרטן ראש צוואר:

גידולים המתפתחים בראש מחוץ לרקמת המוח נקראים גידולי ראש-צוואר. דוגמאות לגידולים אלו למשל, סרטן הפה וסרטן חלל הפה, סרטן בלוטת הרוק, סרטן הלשון, סרטן שפתיים, גידול נזופארינקס (שהתפתח מריריות האף), גידול מבסיס הלשון, סרטן הגרון, סרטן חניכיים, סרטן הלסת, סרטן העין, סרטן באוזן, סרטן באף, סרטן הלוע.

בדיקות וטיפול לסרטן בראש

על מנת לאבחן את מקור הסרטן שהתגלה בראש נעזרים הרופאים בהדמיות ובביופסיה מהנגע שהתגלה. רקמת הביופסיה נשלחת למכון הפתולוגי בבית החולים שם רופא פתולוג מאבחן את מקור הגידול תחת מיקרוסקופ.

בהתאם לאבחנה המתקבלת, לשלב המחלה ולדרגת הגידול הרופא האונקולוג בוחר באפיק הטיפול המתאים ביותר תוך התייעצות עם המומחים הרלוונטיים במסגרת "טומור בורד". אם התגלה גידול במוח מתקיימת התייעצות עם נוירולוג, נוירוכירורג, ורדיולוג. אם התגלה סרטן ראש-צוואר ההתייעצות מתקיימת עם רופא אף אוזן גרון ורדיולוג.

אסטרטגיית הטיפול הנבחרת עשויה לכלול כריתה של הנגע, קרינה, כימותרפיה, אימונותרפיה לסרטן או טיפול ביולוגי לסרטן. על מנת לבחור את אסטרטגיית הטיפול המתאימה ביותר ניתן להסתייע בבדיקות מולקולאריות על מנת לאתר מטרות לטיפול בתאי הגידול באמצעות טיפול מותאם אישית.

על מנת לבחור את הטיפול המתאים הרופא האונקולוג עשוי להציע להשתמש בבדיקות גנומיות באמצעות טכנולוגיית NGS- next generation sequencing  (ריצוף הדור הבא). באמצעות בדיקות גנומיות אלו ניתן לזהות שינויים או מוטציות שהתהוו בדנ"א של תאי הגידול של כל מטופל. מכיוון שכל אחד מהגידולים האלו נדיר בפני עצמו יש חשיבות לבצע בדיקות מקיפות  ככל שניתן אשר יודעות לסרוק את רצף הדנ"א ו/או הרנ"א של מאות גנים הקשורים לסוגי סרטן שונים.

השינויים שחלו ברצף הדנ"א ו/או הרנ"א מאפשרים לגלות אם קיימת התאמה לטיפולים הממוקדים כנגד מטרה ביולוגית בתא הסרטני כפי שאובחנה באמצעות הבדיקה הגנומית בטכנולוגיית NGS. הטיפולים שעשויים להפוך לרלוונטיים בעקבות ביצוע הבדיקות עשויים להיות מאושרים ע"י משרד הבריאות או טיפולים הנבדקים במחקרים קליניים.

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם סרטן הראש

אונקוטסט מציעה את הבדיקות  הגנומיות המתקדמות ביותר לצורך מיפוי גנומי מקיף במאות ו/או עשרות גנים הקשורים לסרטן לצורך התאמת טיפול באופן אישי למטופל. בדיקות xT Tempus , Oncotype MAP ובדיקת Guardant360  בדיקה גנומית באמצעות ביופסיה נוזלית הן בדיקות גנומיות מבוססות טכנולוגיית NGS המיועדות לחולי סרטן עם גידולים מוצקים וממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדמים. המידע המתקבל מבדיקות אלה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ובכך לסייע בקבלת החלטה טיפולית מושכלת ומדויקת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן