גידול במוח

גידולים שמתחילים במוח ובעמוד השדרה נקראים גידולי מוח ראשוניים. ישנם סוגים שונים של גידולי מוח וחוט שדרה, על סמך סוג התא בו הם נוצרו והיכן הגידול נוצר לראשונה. האבחנה של סוג הגידול הסרטני נקבעת באמצעות פתולוג המסתכל תחת מיקרוסקופ בתאים המרכיבים את רקמת הגידול שהוצאה בביופסיה או בניתוח. הפתולוג קובע את דרגת הגידול בכדי להבחין בין סוגי גידולים הצומחים לאט לבין סוגים הצומחים מהר. דרגות הגידול של ארגון הבריאות העולמי (WHO) מבוססות על האופן שבו התאים הסרטניים נראים חריגים תחת מיקרוסקופ וכמה מהר הגידול צפוי לגדול ולהתפשט.

מערכת דירוג גידולי מוח של WHO

  • דרגה I (דרגה נמוכה) – תאי הגידול נראים יותר כמו תאים נורמליים תחת מיקרוסקופ וגדלים ומתפשטים לאט יותר. לעתים נדירות הם התפשטו לרקמות סמוכות. ניתן להסיר לחלוטין גידולי מוח בדרגה I בניתוח.
  • דרגה II – תאי הגידול עלולים להתפשט לרקמה קרובה ועשויים לחזור. גידולים מסוימים עשויים להפוך לגידול בדרגה גבוהה יותר.
  • דרגה III – תאי הגידול נראים שונים מאוד מתאים רגילים וסביר להניח שהם יתפשטו לתוך הרקמה הקרובה.
  • דרגה IV (דרגה גבוהה) – תאי הגידול שונים מאוד מתאים רגילים במיקרוסקופ וסימנים רבים מצביעים על כך שהם גדלים ומתפשטים מהר מאוד. התאים נצפים עם חדירה לרקמות סמוכות ולעתים מכילים אזורים של תאים מתים בגידול. גידולים בדרגה IV בדרך כלל אינם ניתנים להסרה מלאה על ידי ניתוח.

סוגי הגידולים הראשוניים המופיעים במוח ובעמוד השדרה

הגידולים הנפוצים והממאירים ביותר הם אסטרוציטומה, גידולי גליומה ואוליגודנדריוגליומה. גידולים אלו מתפתחים מתאי מוח הנקראים תא גליה העוזרים לשמור על בריאות תאי העצב. תאי גליה יוצרים לפעמים גידולים הנקראים גליומות. תאי גליומה מסוג אסטרוציט התפתחו מתאי גליה שצורתם ככוכב. הגידול שמתפשט מהר מכולם נקרא גליובלסטומה.

ישנם גידולים מוח נוספים שהתפתחו מתאי גידולים אפנדימלים ומרכיבים מחלה הנקראת אפנדימומה. תאים אלו הם התאים המצפים את החללים המלאים בנוזל במוח וסביב חוט השדרה.

גידול קרום המוח, הנקרא גם מנינגיומה, נוצר בקרום המוח בין שכבות דקות של רקמה המכסות את המוח וחוט השדרה. גידול זה יכול להיווצר מסוגים שונים של תאי מוח או חוט השדרה. מנינגיומות שכיחות ביותר בקרב מבוגרים וקשורות לחשיפה לקרינה בגיל צעיר במיוחד במקרים שטופלו בתור ילדים כנגד מחלת הגזזת.

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם גידולי מוח

אונקוטסט מציעה את הבדיקות  הגנומיות המתקדמות ביותר לצורך מיפוי גנומי מקיף במאות ו/או עשרות גנים הקשורים לסרטן לצורך התאמת טיפול באופן אישי למטופל עם גידולי מוח. בדיקות xT  TempusOncotype MAP ובדיקת Guardant360 בדיקה גנומית באמצעות ביופסיה נוזלית הן בדיקות גנומיות מבוססות טכנולוגיית NGS המיועדות לחולי סרטן עם גידולים מוצקים וממאירויות המטולוגיות בשלבי מחלה מתקדמים. המידע המתקבל מבדיקות אלה מאפשר לזהות את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול ובכך לסייע בקבלת החלטה טיפולית חדשנית, מושכלת ומדויקת למתמודדים עם מחלת הסרטן.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן