מידע על סרטן ממקור ראשוני לא ידוע Cancer of Unknown Primary

גידול ממקור ראשוני לא ידוע (סרטן גרורתי שמקורו אינו ידוע), הנו גידול נדיר יחסית (2%-5%), שבו קיים גידול גרורתי, אבל לא ידוע מהו מקור הגידול הראשוני1. כלומר, האיבר שממנו התפתח לראשונה הגידול הממאיר בגוף אינו ידוע. מבוצעות בדיקות שונות במטרה לאתר את מקור הגידול וקיימים רמזים היכולים להעיד על מקורו (מיקום, סמנים ביולוגיים על הגידול שנלקח בביופסיה), אך יחד עם זאת, לעיתים, קיימים מצבים שתאי המקור לעולם לא מאותרים2. במידה ולא מצליחים לאתר את מקור הגידול, הגידול מוגדר כ- Cancer of  Unknown Primary CUP.

הסיבות לכך יכולות להיות שונות, כגון: מקור הגידול קטן מאוד ולא ניתן לאבחון, מערכת החיסון תקפה והשמידה את גידול מקור, ניתוח הסיר אותו או שהוא מוסתר על ידי גידולים שניוניים.

גישות טיפוליות לסרטן ממקור ראשוני לא ידוע

 • הטיפולים הסטנדרטיים הקיימים עבור חולי CUP כוללים:

  • ניתוח – הסרת הגידול ותאים בריאים סביבו. לאחר הניתוח, לעיתים יש המלצה לטיפול משלים, הכולל קרינה או כימותרפיה על מנת להרוג תאי סרטן נותרים.
  • קרינה – טיפול קרינתי (x-rays) במטרה להרוג או לעכב גדילה של תאים. קיימים סוגים שונים של טיפול קרינתי, כתלות בסוג ושלב המחלה.
  • כימותרפיה – תרופות אשר מעכבות גדילה וחלוקה של תאים סרטניים. יכול להינתן בצורה סיסטמית (systemic) דרך מחזור הדם לכל הגוף, או בצורה ממוקדת (regional chemotherapy) לאזור מסוים.
  • טיפול הורמונלי – במידה והגידול זוהה עם ביטוי ביתר של קולטנים הורמונליים, ניתן לתת טיפול אשר חוסם הפרשת הורמונים או את פעילותם ועל ידי כך מעכב את מנגנון חלוקת התאים המושפע מהם.
  • טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה – לצד תרופות כימותרפיות ותיקות, לאחרונה אנו עדים לשימוש מוגבר בתרופות חדשות יותר, המכונות בשם “תרופות ביולוגיות ממוקדות” או מכוונות-מטרה. תרופות מוכוונות-מטרה הינן תרופות המשפיעות על תאי הגידול תוך כדי קישור אל חלבונים ספציפיים המבוטאים ביתר בתאים סרטניים ומשפיעים על חלוקת התאים, ובמרבית המקרים מנטרלות פעילותן של מולקולות ספציפיות. ניתן לבדוק את נוכחות אותן מולקולות מטרה באמצעות בדיקה גנומית מקיפה של Tempus xT. תאי גידול המבטאים את אותן מולקולות יגיבו לטיפול המוצע, בעוד תאים אשר אינם מבטאים את המולקולה לא יגיבו לאותו הטיפול.
  • אימונותרפיה– תרופות אשר ניתנות בהזרקה וגורמות להפעלת תאי מערכת החיסון כנגד הגידול. הפעלת תאי מערכת החיסון מתאפשרת הודות להסרת העיכוב שמושרה על התאים החיסוניים על ידי הגידול עצמו. קיימים שילובים של טיפולים אימונותרפים שונים, שילובים של אימונותרפיה וכימותרפיה וכן שילובים של טיפול אימונותרפיה וטיפולים מכווני מטרה.
  • גישה לאיתור מקור גידול לפי חתימת רנ"א של הגידול.

טיפול מותאם אישית למתמודדים עם מחלת הסרטן

בעשור האחרון חל מפנה באונקולוגיה, מבחינת בדיקות אבחון מולקולריות ופיתוח תרופות מכוונות מטרה כנגד אותם שינויים גנומיים שאותרו בגידול. הטיפול בסרטן ממקור ראשוני לא ידוע הוא אולי סוג הגידול אשר התועלת בזכות מפנה זה הינה מרבית, עקב יכולת איתור מקור גידול באמצעות חתימות רנ"א: אצל 90% מהמטופלים עם סרטן ממקור ראשוני לא ידוע ניתן לחזות את מקור הגידול על בסיס אנליזת רנ"א2.

לזיהוי המקור הראשוני של הגידול הסרטני יש חשיבות רבה בפרוגנוזה והמשך ומתן הטיפול2. גידולים שונים מגיבים לטיפולים מסוימים כתלות במקור תאי הגידול למשל סרטן שד וסרטן ערמונית יגיבו לעיתים רבות לטיפולים הורמונליים, ולכן חשוב לנסות לעשות את מירב המאמצים לזהות את מקור הגידול.

לפיכך, במקרה של סרטן גרורתי שמקורו לא ידוע, יש חשיבות גבוהה בביצוע של בדיקה גנומית מקיפה בעלת יכולת לאתר בו זמנית את המקור הגידול כדוגמת Tempus xT:

1.הבדיקות הגנומיות הקיימות היום הכוללות ריצוף רנ"א מלא יכולות לנבא באחוזים גבוהים את מקור הגידול במקרים שמדובר ב CUP3-5.

2.באמצעות הפרופיל הגנומי של הגידול, ניתן לזהות את המוטציות הגנומיות שגורמות לגידול להתפתח, להתאים בצורה מדויקת טיפול ממוקד, ולזהות את המדדים בעזרתם ניתן לנבא מה תהיה תגובת הגידול לטיפולים ממוקדים, כגון אימונותרפיה.

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם מחלת הסרטן

בדיקות Tempus xT המשווקת ע"י אונקוטסט נותנות מענה מקיף לחולי סרטן ממקור ראשוני לא ידוע ע"י ניבוי מקור הגידול הראשוני וזיהוי הפרופיל הגנומי של הגידול.

היתרונות של בדיקת Tempus xT הם רבים: הבדיקה מצליחה לאתר מקור גידול בדיוק רב לאחר כשלון הבירור הסטנדרטי הכולל בדיקות הדמייה והיסטולוגיה מרובות ובו זמנית לספק מטרות טיפוליות ממוקדות, כדי למקסם את הטיפול בחולי סרטן ממקור ראשוני לא ידוע.

שלושה מחקרי תיקוף שנעשו על בדיקת xT Tempus הוכיחו כי היא מסייעת באיתור מקור הגידול הראשוני בצורה מדויקת ובכך מאפשרת התאמת קו טיפול בהתוויה של אותו מטופל 3-5.

שוחחו עם הרופא המטפל שלכם אודות בדיקה לפרופיל מולקולרי רחב לצורך קבלת החלטה מושכלת על אפשרויות טיפול העומדות לרשותך.

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות הגנומיות המקיפות והמתקדמות לסרטן, ביניהן את בדיקת ה-Tempus xT הינה בדיקה גנומית פורצת דרך על רקמת הגידול בהשוואה לדגימה מרקמה תקינה המיועדת לחולי סרטן בשלב מחלה מתקדם. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את מירב השינויים שהתרחשו בתאי הגידול לכן יכול לסייע להגדלת אפשרויות הטיפוליות הקיימות.

מקורות ספרות:

 1. Losa F. et al. 2018 consensus statement by the Spanish Society of Pathology and the Spanish Society of Medical Oncology on the diagnosis and treatment of cancer of unknown primary. Clin Transl Oncol. 2018 Nov;20(11):1361-1372. doi: 10.1007/s12094-018-1899-z.
 2. Greco, FA. et al. AMImproved diagnosis, therapy and outcomes for patients with CUP   Nature Reviews, Clinical Oncology.  2016
 3. Michuda, J. et al. Transcriptome-based cancer type prediction for tumors of unknown origin. ASCO 2019 (abstract 3081)
 4. Beaubier, N., et al., Integrated genomic profiling expands clinical options for patients with cancer. Nat Biotechnol. 2019 Nov;37(11):1351-1360
 5. Michuda, J. et al. Detailed and accurate diagnosis prediction for cancers of unknown primary. Virtual AACR. June 2020.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן