ה”כללית” תממן בדיקה שתנבא: האם הכימותרפיה תעזור?

לא כל חולת סרטן חייבת לעבור טיפול כימותרפיה. איך יודעים מי זקוקה לטיפול ומי לא? בשירותי בריאות כללית החליטו לממן בדיקה חדישה שמנבאה למי נחוץ טיפול הכימותרפיה.

אפשר לוותר על הכימותרפיה? שירותי בריאות כללית תממן למבוטחות החולות בסרטן השד בדיקה גנטית חדשנית שתנבא את חזרת הגידול ומאפשרת לאתר מי מהחולות בסרטן שד מוקדם זקוקה לטיפול כימותרפי.

הבדיקה נקראת “אונקוטייפ DX” - אונקוטייפ שד

הבדיקה נקראת “אונקוטייפ DX” (מכונה גם אונקוטייפ שד), היא פותחה על ידי חברה אמריקנית ומיוצגת בארץ על ידי חברת “טבע”. הבדיקה אינה מצילת חיים אלא מאפשרת לאתר מי מהחולות יפיקו תועלת מטיפול כימותרפי וממי ניתן לחסוך את הטיפולים הקשים. עלות הבדיקה היא כ-4,000 דולר ועד כה ביצעו אותה באופן פרטי 80 ישראליות. בארצות הברית הבדיקה נכללת בביטוח בריאות ממשלתי וכעת, כאמור, היא תינתן גם בישראל למבוטחות הכללית.

בכללית צופים כי מספר החולות המתאימות לבדיקה, מקרב מבוטחות הקופה, עומד על 250-300 חולות. בחברת אונקוטסט טבע העריכו שהבדיקה יכולה להתאים לכ-800 ישראליות החולות בסרטן השד בשנה.

הבדיקה אינה מתאימה לנשים שהתגלו תאים סרטניים בבלוטת הלימפה שלהן וישנה אצלן סכנה של הישנות הגידול או לנשים שהגידול שלהן גדול מ-5 ס”מ והן צפויות לקבל כימותרפיה בכל מקרה.

טיפול חדשני בסרטן השד

הטיפול בסרטן שד מוקדם כולל כריתה של הגידול ולעיתים גם הקרנות בשד ולאחר מכן טיפול תרופתי, שמטרתו חיסול תאים של הגידול, שאם התפזרו בגוף הם עלולים להתפתח לגרורות. מרבית הנשים המאובחנות בשלב מוקדם כאשר הגידול נמצא בשד בלבד יירפאו לאחר ניתוח להסרת הגידול ולעיתים גם הקרנות. רק כ- 20-30% מהחולות הללו מצויות בסיכון לפתח גרורות בהמשך חייהן.

70% מהחולות נרפאות בעקבות הטיפול המקומי, 15% נרפאות על ידי הטיפול התרופתי ו-15% מהנשים יפתחו גרורות למרות הטיפול הכימי והתרופתי. בכל מקרה, בהעדר בדיקה כל הנשים הללו יקבלו כימותרפיה, למרות שהיא מועילה רק לחלקן.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן