ארומזין

שם מסחרי: ארומזין (Aromazine)
שם גנרי: אקסמסטן (Exemestane)
תרופה ממשפחת הטיפולים ההורמונליים המשמשת לטיפול בסרטן שד בנשים לאחר גיל המעבר/בלות (פוסט-מנופאוזה) המאובחנות עם גידול המבטא ביתר את הקולטן לאסטרוגן התרופה מסייעת במניעה של הישנות מחלה לאחר ניתוח, כטיפול לצמצום המסה הגידולית טרום ניתוח או לטיפול בנשים עם סרטן שד בשלב מתקדם גם כקו טיפול ראשון.

גישות טיפול בסרטן השד

על מנת לטפל באופן יעיל בחולות עם סרטן שד, חשוב מאוד להבין את סוג הגידול הסרטני בשד והמאפיינים הביולוגים שלו. גידול בשד המבטא קולטנים להורמוני המין, אסטרוגן ו/או פרוגסטרון, עשוי לגדול מהר יותר בנוכחות הורמונים אלו ולכן יהיה רגיש לטיפול אנטי -הורמונלי. כ- 65-70% מכלל מקרי סרטן השד הוא סרטן שד הרגיש להורמונים. גידולים מהסוג הזה יטופלו באמצעות תרופות אנטי הורמונליות, המעכבות ומורידות את השפעת ההורמונים לתאים סרטניים.

טיפול בארומזין בסרטן השד

אקסמסטן הוא מעכב ארומטאז (Aromatase inhibitor) בדומה לאנסטרזול (ארימידקס) ולטרוזול (פאמרה). מעכבי ארומטאז מקטינים את כמות האסטרוגן שמיוצר בגוף ע"י חסימת האנזים ארומטאז. האנזים שנמצא בשריר, בעור, בשד ובשומן הגוף משמש להמרת אנדרוגנים (הורמונים המיוצרים על ידי בלוטת יותרת הכליה) לאסטרוגן. בהיעדר אסטרוגן, גידולים התלויים בהורמון זה לצמיחה יתכווצו או שימנע שגשוגם.
טיפול באקסמסטן יכול לגרום לתופעות לוואי הדומות לתופעות גיל המעבר, כגון: גלי חום, סיכון להידלדלות העצם, כאבי שרירים ופרקים, עייפות ובחילות. עקב הסיכון המוגבר להידלדלות העצם, חשוב לבדוק את צפיפות העצם לפני הטיפול ובמהלכו, ולשקול טיפול במידת הצורך.
עבור נשים לפני גיל המעבר המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים, טיפול משלים לאחר ניתוח (עם או בלי כימותרפיה) באקסמסטן ילווה בשילוב עם טיפול לדיכוי שחלתי המספק אפשרות טיפול נוספת המפחיתה את הסיכון להישנות. מחקרי ה- TEXT ו- SOFT הראו שיפור בהישרדות ללא מחלה ובהישרדות הכוללת בטיפול עם אקסמסטן בשילוב דיכוי שחלתי בהשוואה לקבוצה שקיבלה טמוקסיפן בלבד. אם כך, גם נשים לפני גיל המעבר שמקבלות טיפול לדיכוי שחלתי עשויות להפיק תועלת ממעכב ארומטאז.

1. Francis P. A. et al. Tailoring Adjuvant Endocrine Therapy for Premenopausal Breast Cancer. N Engl J Med 2018; 379:122-137

טיפול מותאם אישית בסרטן השד – אונקוטסט

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX® Breast Recurrence Score) הינה הבדיקה הגנומית היחידה עם יכולת לנבא יעילות תוספת טיפול כימותרפי אצל מטופלות המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם המבטא קולטנים להורמונים ושלילי לHER2 . הבדיקה כלולה בכל ההנחיות המקצועיות הבינלאומיות לצורך החלטה טיפולית ברמת העדות הגבוהה ביותר (Level 1A) ולכן היחידה שמעניקה ביטחון לצורך קבלת החלטות לגבי אופן הטיפול.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן