אדנוקרצינומה לבלב

אדנוקרצינומה של הלבלב הינה סוג גידול אשר מתפתח מתא בלבלב. כמו כל איברי הגוף הלבלב מורכב ממיליארדים של תאים המתפקדים במשותף על מנת לשמש את הגוף בוויסות ובקרה של מערכת העיכול. משום כך הלבלב ממוקם בעומק הבטן בצמוד לקיבה ולתריסריון. המיקום הנסתר בעומק הבטן לרוב גורם לסרטן הלבלב להתפתח באין מפריע ולכן ברוב המקרים הוא מתגלה רק לאחר שכבר התפשט ושלח גרורות. 

מבנה הלבלב מעוצב כמו חרוט עם ראש רחב הנמצא בימין הבטן, גוף מתחדד וזנב צר ומחודד. אצל מבוגרים אורכו כ -15 ס"מ ורוחבו כ- 2 ס"מ בלבד. הלבלב מייצר אנזימים ומיצי עיכול הזורמים בצינוריות ומסייעים בוויסות החומציות של המעיים. כמו כן תאים נוספים בלבלב מייצרים הורמונים כגון אינסולין וגלוקגון המופרשים ישירות למערכת הדם ומסייעים בבקרה של רמות הסוכר בדם.

ניתן לחלק את תאי הלבלב באופן גס לשתי קבוצות עיקריות לפי סוג התאים ממנו הגידול התפתח:

  1. תאים אקסוקריניים המרכיבים את רוב רקמת הלבלב ותפקידם לייצר ולהוביל חומרים ואנזימים המסייעים בוויסות החומציות של מערכת העיכול. תאים אלו כוללים את הבלוטות המייצרות את האנזימים ואת הצינוריות הזעירות המובילות את תוצרי התאים אל התריסריון ומערכת העיכול. מהתאים האקסוקריניים מתפתח הסוג הנפוץ ביותר של סרטן הלבלב, אדנוקרצינומה של הלבלב, המהווה 95% מסוגי הגידולים המתפתחים בלבלב. 
  2. הסוג הפחות נפוץ של סרטן הלבלב מתפתח מתאים אנדוקריניים, אלו התאים המייצרים את ההורמון אינסולין וגלוקגון ומהווים אחוז קטן יותר מהתאים בלבלב. סוג זה של סרטן לבלב נקרא סרטן נוירואנדוקריני של הלבלב. 

אבחון סוג הגידול בלבלב מתבצע בעזרת דגימה מהגידול הנלקחת במהלך ניתוח או ביופסיה. דגימה זו מועברת למכון הפתולוגי, שם פתולוג מומחה בוחן את תאי הגידול תחת מיקרוסקופ וקובע את סוג הגידול, למשל אם מדובר באדנוקרצינומה של הלבלב או גידול נוירואנדוקריני של הלבלב. הדגימה אשר נלקחת במהלך הביופסיה ו/או הניתוח משחקת תפקיד חשוב גם להמשך התהליך, שכן ניתן לבצע על הדגימה אבחון מולקולרי של השינויים הגנטיים שהתרחשו בתאי הגידול. אותם שינויים גנטיים עשויים להוות מטרות לטיפול ממוקד מטרה.

מגוון של תרופות מסוג טיפול ממוקד מטרה נמצאות כיום בפיתוח קליני המיועדות לחולי אדנוקרצינומה של הלבלב, רובן מיועדות לטיפול לפי שינויים שהתרחשו בדנ"א של הגידול שינויים אלה מאובחנים באמצעות בדיקות גנומיות מקיפות המתבצעות על רקמת הגידול

לקריאה רחבה על טיפולים חדשניים בסרטן לבלב.

באתר אונקוטסט תמצאו מידע נרחב אודות סרטן הלבלב הכולל בדיקה גנטית לסרטן הלבלב, אימונותרפיה סרטן הלבלב, תוחלת חיים למתמודדים עם סרטן הלבלב, סיכויי החלמה למתמודדים עם סרטן הלבלב, לינפרזה לבלב, אולפריב סרטן הלבלב ועוד.

רפואה מותאמת אישית לסרטן הלבלב

שוחחו עם הרופא המטפל שלכם אודות בדיקות לאבחון פרופיל מולקולרי רחב לצורך קבלת החלטה מושכלת על אפשרויות טיפול העומדות לרשותך.

חברת אונקוטסט מציעה את הבדיקות הגנומיות המקיפות והמתקדמות לסרטן בדיקת Tempus xT הינה בדיקה גנומית פורצת דרך המבוצעת על רקמת הגידול בהשוואה לדגימה מרקמה תקינה המיועדת לחולי סרטן בשלב מחלה מתקדם. המידע המתקבל מהבדיקה מאפשר לזהות את מירב השינויים שהתרחשו בתאי הגידול לכן יכול לסייע להגדלת אפשרויות הטיפוליות הקיימות.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן