המהפכה בטיפול בסרטן מתחילה במעבדה

בשנים האחרונות אנו עדים למגוון פריצות דרך בתחום הטיפול בסרטן. החל מטיפולים ביולוגיים ממוקדי מטרה ולסרטן ועד טיפולי אימונותרפיה לסרטן המעוררים את מערכת החיסון לזהות את התאים הסרטניים ולחסלם. לצד מגוון האפשרויות הטיפוליות עולה השאלה איך בוחרים את הטיפול הנכון לחולה הנכון? אם בעבר המחלה הוגדרה על-פי האיבר בו היא התפתחה, כיום קיימים אינספור תתי סוגים של מחלה ברמה המולקולרית אשר להם נדרשת התאמה טיפולית שונה. לשם כך נדרש להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות לצורך הבנת המאפיינים הגנטיים של המחלה והחולה.

מזה כשני עשורים חברת אונקוטסט-טבע מתמקדת בזיהוי גישות חדשניות ופורצות דרך לאבחנה של כל סוגי הסרטן, בשלבי המחלה השונים, מחיזוי מהלך המחלה על פי הפרופיל הגנטי הייחודי של החולה ושל תאי הגידול, התאמת הטיפול ומעקב אחרי יעילותו והתפתחות עמידויות. מדובר במערך בדיקות מקיף ומדויק ביותר שמטרתו להבין את המחלה ולאתר לכל חולה טיפול מותאם אישית במחלת הסרטן. לשם כך נבחרים בקפידה הטכנולוגיות החדשניות ביותר מאת המעבדות המובילות בעולם, גם לאבחון הראשוני של מאפייני המחלה וגם לאבחון ומעקב במהלך המחלה, כשהגידול עובר שינויים שונים ומחייב חשיבה לאסטרטגיה טיפולית חדשה. אונקוטסט-טבע היא החברה החלוצה והמובילה בישראל ברפואה מותאמת אישית בתחום הסרטן, ועובדת בשיתוף פעולה הדוק עם הרופא המטפל. “זה לחלוטין עידן חדש בטיפול במחלת הסרטן. הבדיקות המולקולאריות המתקדמות, המקיפות והמדויקות שעורכת אונקוטסט-טבע באמצעות מעבדות מובילות, מסייעות לצוותים הרפואיים ולמטופלים לקבל החלטות טיפוליות מושכלות על סמך המידע העדכני והמהימן ביותר, ובכך להביא ליעילות גבוהה יותר של הטיפולים הביולוגיים, אימונותרפיים וטיפולים כימותרפיים במחלות הסרטן” מספרת ד”ר ליאור שושן-גוטמן שהקימה את אונקוטסט-טבע כבר ב-1998 ומאז למעלה מ-45,000 מטופלים נעזרו בשירותי ומוצרי החברה בישראל.

המהפכה בטיפול בסרטן מתחילה במעבדה, Oncotest רפואה מותאמת אישית לחולי סרטן

בדיקות גנומיות - העתיד כבר כאן

חוד החנית של הבדיקות הגנומיות בעולם ובשורה של ממש עבור החולים היא היכולת לבצע ריצוף גנומי מלא של הגידול. בדיקת GPS Cancer נחשבת כיום לבדיקה המקיפה ביותר והיחידה המאפשרת ריצוף גנטי מלא של כל הגנום של תאי הגידול, 23,000 גנים שונים ברמת ה-DNA ,RNA וחלבונים (לעומת כ-300 גנים בממוצע בבדיקות ריצוף חלקי הקיימות עד כה בישראל). GPS Cancer עושה שימוש בטכנולוגיה ייחודית המשווה את הממצאים שקיימים בגידול גם בהשוואה לרצף הגנטי הנלקח מרקמה נורמלית של המטופל ונבדק במקביל. באופן זה, ניתן לא רק לזהות מוטציות מגוונות שנוכחות בגידול, אלא אף להבין מתוך ההשוואה לרקמה התקינה של המטופל, האם מדובר במוטציות ייחודיות רק לרקמת הגידול והאם הן באמת אלו שאכן משפיעות ומעודדות את התקדמות המחלה. הבדיקה מסייעת לבחון התאמה לכל סוגי הטיפולים הקיימים כיום למחלת הסרטן כולל אימונותרפיה.

בדיקה מקיפה נוספת המאפשרת לבחור טיפול מותאם אישית היא בדיקת Cancer Select. זוהי בדיקה להתאמת טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים המתאימה לכל סוגי הגידולים המוצקים. היא מבוססת על ריצוף גנטי עמוק של פרופיל שכיח של 125 גנים מהגידול הסרטני ומתבצעת בה השוואה לריצוף הגנים מרקמה נורמלית של המטופל, הנלקחת בתצורה של דגימת רוק או דם.

בדיקת דם פשוטה לאבחון תאי סרטן

מהפכה נוספת באבחון וניהול המחלה עשתה הביופסיה הנוזלית, המתבצעת על ידי בדיקת דם פשוטה. עקבות זעירות של מקטעי דנ”א הנפלטים מתאי רקמת הגידול הסרטני אל הפלסמה, זרם הדם. זיהוי שלהם יכול לשפוך אור על קיומן של מוטציות גנטיות שקיימות בגידול מבלי להזדקק כלל לפעולה פולשנית הכרוכה בביופסיה רקמתית. הבדיקה מספקת מענה גם לחולים שהגידול שלהם נמצא במיקום שאינו נגיש לניתוח או במקרים שמצב החולה אינו מאפשר כלל לנתחו.

GUARDANT360 היא בדיקת דם המבצעת ריצוף גנים של הגידול והיא לוכדת את מקטעי הדנ”א החופשי ששוחרר על ידי הגידול בדם (DNA free Cell) – דנ”א שמספק תמונה כללית מקיפה של הגנומיקה של הסרטן שממנו החולה סובל, הן של הגידול העיקרי והן של כל גרורה. הבדיקה סורקת את המוטציות ב-73 גנים רלוונטיים לסרטן ומחקרים הראו כי לבדיקה זו אמינות גבוהה ביותר עם יכולת לזהות מוטציות ביעילות של 99.99% ומתאם של 85% בין תוצאות ריצוף הגנים בבדיקת הדם, לבין תוצאות ריצוף הגנים באמצעות רקמת גידול שנלקחה בביופסיה פולשנית.

גידולי הסרטן מתפתחים ומשתנים ולמעשה מייצרים עמידויות לטיפולים קיימים, לרוב בשל נוכחות של מוטציה נרכשת נוספת, מוטציה המופיעה בגידול שלא הייתה קיימת בעת האבחון הראשוני. איתור של הגורם לעמידות באמצעות בדיקת GUARDANT360 יכול לסייע לרופא להתאים לחולה טיפול מחדש. הבדיקה גם מהווה כלי המסייע לרופא המטפל לבחון תוך פרק זמן קצר באם הטיפול הנוכחי אכן מביא לתוצאות המיוחלות. ביצוע של בדיקות דם כאלו באופן שגרתי מאפשר ניטור מחלה ומאפשר לראות עלייה או ירידה של הדנ”א הגידולי בדם, ובכך להצביע על שינוי מגמה במצב המחלה. לדוגמא ניתן להבין האם המחלה מתקדמת או נסוגה ולקבל במהירות החלטות טיפוליות שחוסכות זמן יקר בניהול מחלה כמו מחלת הסרטן.

לנבא את סיכויי חזרת מחלת הסרטן

הבדיקה הגנומית אונקוטייפ DX שד, מנבאת את רמת הסיכון להישנות מחלה לחולות סרטן השד שהגידול שלהם הינו גידול “הורמונלי” (בעל קולטנים להורמונים חיוביים וללא ביטוי של חלבון HER2) ובהתאם לכך הבדיקה קובעת את מידת הצורך במתן טיפול כימי משלים לאחר הסרת הגידול בניתוח. הבדיקה מבוצעת על רקמת הגידול הסרטני ומסווגת את הנשים לפי שלוש רמות סיכון של הישנות המחלה (Recurrence Score): גבוה, בינוני ונמוך. במצבים שבהם הסיכון של הישנות המחלה נמוך, תוספת של טיפול כימי לא מפחיתה כלל את הסיכון לחזרת המחלה – ייטו הרופאים לוותר על הטיפול הכימי, ולהפך.

בימים אלו התפרסם מחקר, ראשון מסוגו בעולם, שנערך בישראל ובדק את מהימנות תוצאות הבדיקה גם בטווח הרחוק. המחקר ביצע מעקב שארך מעל ל-6 שנים ובמסגרתו ההחלטה הטיפולית לגבי הצורך בטיפול כימי משלים התקבלה בהסתמך על בדיקת אונקוטייפ שד DX. תוצאות המחקר הוכיחו רמת דיוק גבוהה ביותר של הבדיקה וחיזקו עוד יותר את התיקופים שנערכו לבדיקת אונקוטייפ שד DX בעבר, מחקרים שהובילו אותה להיכלל בהנחיות הטיפול בסרטן שד של ארגוני בריאות מובילים בעולם. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nature Breast ועל המחקר חתומים מיטב המומחים בתחום אונקולוגית השד של ישראל.
אין ספק שהשנים האחרונות שינו באופן מהפכני את האופן בו אנו מבינים את מחלת הסרטן. היכולות הטכנולוגיות מתחו את גבולות המדע והיוו את התשתית לפיתוח של טיפולים סלקטיביים המתאימים לתתי קבוצות של חולים, המחולקים על-פי מאפיינים ספציפיים של המחלה שלהם. המהפכה בטיפול בסרטן מתחילה במעבדה, מבעד לעדשת המיקרוסקופ ותחת קונצנזוס מלא שטיפול מדויק מתחיל בראש ובראשונה באבחון גנומי מקיף ומדויק.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן