גילוי מוקדם של סרטן מציל חיים

גילוי מוקדם של סרטן הוא האמצעי הטוב ביותר להגדלת הסיכוי לטיפול מוצלח ויעיל בסרטן. מחקרים מראים כי כאשר הסרטן מאובחן בשלב מוקדם, לפני שהספיק להתפשט, שיעורי ההישרדות גבוהים פי 4 מאשר במקרים של אבחון בשלב מאוחר2. בשל כך, פיתחו תוכניות סקר לגילוי מוקדם. תוכניות אלו כוללות בדיקות סקר לגידול מסוג אחד שנועדו לאתר סרטן פעיל, עוד לפני הופעת התסמינים.

%0~

כ-70% ממקרי המוות מסרטן, נגרמים על ידי סוג גידול שלא קיימת עבורו בדיקת סקר

כיום, קיימות חמש בדיקות סקר, כל אחת מיועדות לגילוי מוקדם של סוג סרטן אחד ולכן מרבית סוגי הסרטן האחרים, שאין עבורם בדיקות סקר ייעודיות, יתגלו לרוב בשלב מאוחר של המחלה, לאחר הופעת התסמינים.

בדיקות הסקר הקיימות כיום

סרטן השד

באמצעות בדיקת ממוגרפיה לנשים בגילאי 550-74 אחת לשנתיים.
שיעורי ההישרדות הכלליים של סרטן השד ב-5 שנים עומדים על כ-98.9%, כאשר הסרטן מתגלה בשלב מוקדם ו-29% כאשר סרטן השד מתגלה בשלב גרורתי2.

סרטן המעי הגס

באמצעות בדיקת דם סמוי בצואה לאנשים מעל גיל 6,750 אחת לשנה.
שיעורי ההישרדות ב-5 שנים עומדים על 90.8% כאשר הסרטן מתגלה בשלב מוקדם ו- 15.6% בלבד2 כאשר סרטן המעי הגס מתגלה בשלב גרורתי2.

סרטן צוואר הרחם

באמצעות בדיקת משטח צוואר הרחם (PAP smear) לנשים בגילאי 24-54 אחת לשלוש שנים ובגילאי 55-65 אחת לחמש שנים1. שיעורי ההישרדות ב-5 שנים עומדים על 91% כאשר הסרטן מתגלה בשלב מוקדם ו- 19% בלבד כאשר סרטן צוואר הרחם מתגלה בשלב גרורתי11.

סרטן הערמונית

בדיקת PSA אינה מומלצת לביצוע גורף באוכלוסייה. אך מטופלים בגילאי 69-55 המבקשים לבצע את הבדיקה יכולים לעשות זאת במסגרת סל הבריאות1. שיעורי ההישרדות ב-5 שנים עומדים על 100% כאשר הסרטן מתגלה בשלב מוקדם ו- 34% בלבד כאשר סרטן הערמונית מתגלה בשלב גרורתי11.

סרטן הריאות

באמצעות LD-CT למעשנים כבדים בהווה או בעבר, בגילאי 55-74 10. שיעורי ההישרדות ב-5 שנים עומדים על 63% כאשר הסרטן מתגלה בשלב מוקדם ו- 8% בלבד כאשר סרטן הריאות מתגלה בשלב גרורתי11.

בדיקות לנשאות גנטית תורשתית לעומת בדיקות סקר

מטרת בדיקות הסקר היא לגלות סרטן בשלב מוקדם בכדי להגדיל את הסיכוי לטיפול מוצלח ויעיל. בדיקות הסקר כולן מגלות את הסרטן במועד ביצוע הבדיקה ואינן חוזות את הסיכוי העתידי לפתח סרטן.

לעומת זאת, בדיקות לנשאות גנטית תורשתית חוזות את הסיכון הגנטי העתידי לפתח סוגים מסוימים של סרטן במהלך החיים. דוגמה לבדיקה גנטית מוכרת, היא בדיקה לאיתור שינויים בגנים BRCA1/2, המעידים על סיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, סרטן השחלות ובסוגי סרטן נוספים.

חשוב להבין כי רק אחוז קטן ממקרי הסרטן (10%-5% בלבד) הינם על רקע גנטי תורשתי. בדיקות לנשאות מוטציה גנטית-תורשתית לא מזהות הימצאות סרטן בפועל, אלא רק את הסיכוי לחלות בו בעתיד3,4.

גיל כגורם סיכון לסרטן

מחקרים מראים כי הגיל הינו גורם הסיכון המשמעותי ביותר לחלות בסרטן. למעשה, לאנשים מעל גיל 350 יש סיכוי גבוה פי 13 לחלות בסרטן, בהשוואה לאנשים מתחת לגיל 350 וזאת ללא קשר להיסטוריה משפחתית של סרטן.

מומחים מסבירים על חשיבות הגילוי המוקדם

נגן וידאו
נגן וידאו

בדיקת סקר חדשנית לגילוי מוקדם של מספר רב של סוגי סרטן באמצעות דגימת דם פשוטה

אונקוטסט גאה להציג את גלרי (Galleri) – בדיקת סקר חדשנית לגילוי מוקדם של כ-50 סוגי סרטן מדגימת דם. גלרי היא הבדיקה הראשונה והיחידה מסוגה בעולם, המסוגלת לזהות אותות (סיגנלים) המשותפים ליותר מ-50 סוגים של סרטן כולל גידולים אגרסיביים המתפתחים במהירות, גם בשלבי מחלה מוקדמים, טרם הופעת תסמינים, ואף לחזות את מקור הגידול.

היות ומדובר בבדיקת סקר, תוצאת בדיקת גלרי המעלה חשד לקיומו של סרטן מצריכה המשך ברור באמצעות בדיקות אבחנתיות בכדי לאשר קיומה של מחלת סרטן. חשוב לציין כי הבדיקה לא מאתרת סיגנלים המזוהים עם כל סוגי הסרטן ולכן יש להשתמש בה בנוסף ולא כתחליף לבדיקות סקר/ בדיקות אבחנתיות אחרות לגילוי סרטן.

מונחים חשובים בעולם בדיקות הסקר

שיעור הישרדות

שיעור חולי הסרטן ששרדו פרק זמן מוגדר (לרוב חמש שנים) מאז אבחנתם, מכלל החולים שאובחנו באותה תקופה.

שיעור זה אינו מעיד על סיכויי ההחלמה של כל מטופל אלא מתבסס על נתונים סטטיסטים הנגזרים ממחקרים עם משך זמן מעקב ארוך על מספר רב של אנשים שחלו באותו סוג הגידול.

בדיקות סקר

בדיקות שנעשות לצורך איתור מוקדם של מחלות, בקרב אוכלוסייה בריאה. בדיקות סקר הן חלק מרפואה המונעת.

בדיקות אבחנתיות

בדיקות שנעשות לצורך אבחון של מחלה בקרב אנשים שעלה חשד למחלה אצלם.

רגישות

שיעור הנבדקים עם סרטן שקיבלו תוצאה "אותר סיגנל חיובי לסרטן". שיעור חיובי אמיתי.

סגוליות (ספציפיות)

שיעור הנבדקים שבבדיקה אבחנתית נשלל קיומה של מחלת סרטן בקרב הנבדקים בבדיקת גלרי שקיבלו תוצאה "לא אותר סיגל לסרטן".

ערך ניבוי חיובי (PPV)

שיעור הנבדקים שבבדיקה אבחנתית נמצא כי יש להם סרטן בקרב הנבדקים בבדיקת גלרי שקיבלו תוצאה “אותר סיגנל חיובי לסרטן”.

ערך ניבוי שלילי (NPV)

שיעור הנבדקים שבבדיקה אבחנתית נשלל קיומה של מחלת סרטן בקרב הנבדקים בבדיקת גלרי שקיבלו תוצאה "לא אותר סיגל לסרטן".

שאלות ותשובות

בדיקות לנשאות גנטית תורשתית חוזות את הסיכון הגנטי העתידי לפתח סוגים מסוימים של סרטן במהלך החיים. לעומת זאת, בדיקות סקר נועדו לאתר סרטן פעיל במועד ביצוע הבדיקה.

קיימים שינויים גנטיים שונים המעלים את הסיכון של האדם לחלות בסרטן במהלך חייו. למשל, שינויים בגנים BRCA1/2 מעלים את הסיכון לחלות בסרטן שד, שחלות, לבלב ועוד.

לא, בדיקת סקר אינה מנבאת האם ישנו סיכון גנטי לחלות בסרטן. הערכת סיכון גנטי היא מדידה חד פעמית, המעריכה את הסיכון העתידי שלנו לפתח סרטן לאורך החיים, אך אינה מסוגלת לזהות אם לאדם יש כעת סרטן פעיל הדורש טיפול.

לעומת זאת, בדיקת סקר מחפשת סיגנל המעיד על קיומו של סרטן פעיל במועד ביצוע הבדיקה.

על ידי שימוש קבוע בבדיקות סקר לסרטן, נוכל להגדיל את הסיכוי לגילוי מוקדם של סרטן.

בדיקת גלרי היא בדיקת סקר המיועדת לשימוש קליני בלבד; הבדיקה מוצעת לשימוש בקרב אנשים עם סיכון מוגבר להתפתחות מחלת הסרטן, כגון אנשים בני 50 שנים ומעלה.

בדיקת גלרי מזהה סיגנלים המהווים אינדיקציה לאפשרות הימצאותם של תאים סרטניים בגוף במועד ביצוע הבדיקה ואינה מנבאת את הסיכון הגנטי לפתח סרטן בעתיד.

הבדיקה לא מאתרת סיגנלים המזוהים עם כל סוגי הסרטן ולכן יש להשתמש בה בנוסף ולא כתחליף לבדיקות סקר/ בדיקות אבחנתיות שגרתיות לגילוי סרטן, המומלצות על ידי משרד הבריאות והרופא המטפל בך. בדיקת גלרי אינה מומלצת לנשים הרות, לאנשים בני 21 שנים ומטה או לאנשים המקבלים טיפול פעיל נגד סרטן.

תוצאה לפיה "אותר סיגנל חיובי לסרטן" אינה מהווה אבחנה של סרטן. על מנת לקבוע אבחנה של מחלת הסרטן נדרש לבצע המשך בירור רפואי באמצעות בדיקות אבחנתיות היכולות לכלול, בין היתר, בדיקות מעבדה ודימות. המשך בירור רפואי והחלטות אבחנתיות הן באחריותו של הרופא המטפל. במקרים בהם הבדיקה תדווח על תוצאה לפיה אותר סיגנל חיובי לסרטן, אך לא יאותר גידול סרטני בבדיקות אבחנתיות, משמעות הדבר יכולה להיות שלא קיים גידול סרטני, ומדובר בתוצאה חיובית כוזבת (שיעור כוזב חיובי עומד על 0.5%); או שהבדיקות שבוצעו אינן מספקות לזיהוי גידול סרטני; או שמקורו של הגידול הסרטני הינו במקום אחר בגוף מזה שהבדיקה מדווחת עליו.

תוצאה לפיה "לא אותר סיגנל לסרטן" אינה שוללת קיום סרטן כעת או שיתפתח בעתיד. עשויה להתקבל תוצאה שלילית כוזבת, כלומר מצב בו קיימים בגוף תאים סרטניים למרות שהבדיקה תדווח על תוצאה לפיה "לא אותר סיגנל חיובי לסרטן". על נבדקים שמקבלים תוצאה לפיה "לא אותר סיגנל לסרטן" להמשיך לעבור את כל בדיקות הסקר האחרות ו/או בדיקות אבחנתיות  השגרתיות לגילוי מחלות סרטן המומלצות על ידי משרד הבריאות והרופא המטפל.

פענוח תוצאות הבדיקה מבוסס על הידע המדעי הזמין כיום. ייתכן כי בעתיד, גילויים מדעיים עדכניים יחליפו או ירחיבו את המידע בו השתמשו על מנת לפענח את תוצאות הבדיקה. יובהר כי חברת GRAIL אינה מבצעת ניתוח חוזר של תוצאות הבדיקות ואינה מפיקה דוחות בדיקה חדשים, ולא חלה עליה כל חובה לעשות כן.

הבדיקה מבוצעת במעבדה הקלינית של GRAIL, המוסמכת לפי תקן CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amendments) האמריקאי ועל ידי ה-College of American Pathologists לביצוע בדיקות ברמת מורכבות גבוהה. בדיקת גלרי מיועדת לשימוש קליני, אך אינה בדיקה מאושרת על ידי מנהל המזון והתרופות של ארצות הברית. ביצועיה של הבדיקה נקבעו על-ידי מעבדתGRAIL , מפתחת הבדיקה.

מקורות מידע
REFERENCES

1. בדיקות סקר לגילוי מוקדם של מחלות הסרטן, מרכז המחקר והמידע, הכנסת 20 פברואר, 2023.

  1. Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER) Program (www.seer.cancer.gov) SEERStat Database: Incidence – SEER 18 Regs Research Data, Nov 2018 Sub. Includes persons aged 50-79 diagnosed 2006-2015. Data on file GA-2021-004.
  2. Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER) Program (www.seer.cancer.gov) SEERStat Database Incidence – SEER Research Limited-Field Data, 21 Registries, Nov 2020 Sub (2000-2018) – Linked To County Attributes -Time Dependent (1990-2018) Income/Rurality, 1969-2019 Counties, National Cancer Institute, DCCPS, Surveillance Research Program, released April 2021, based on the November 2020 submission. Risk Factor Data on file: American Cancer Society Cancer Prevention Studies II/III.
  3. NIH/National Cancer Institute. Genetic testing for inherited cancer susceptibility syndromes. Accessed 3Mar2023. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/genetics/genetic-testing-fact-sheet.
  4. Lehman CD,et al. National performance benchmarks for modern screening digital mammography: update from the Breast Cancer Surveillance Consortium. Radiology. 2017;283:49-58.
  5. https://wiki.cancer.org.au/australia/Clinicalquestion:Colorectalcancerscreeningtestaccuracy
  6. Pickhardt PJ et al. PPV and Detection Rate of mt-sDNA Testing, FIT, and CT Colonography for Advanced Neoplasia: A Hierarchic BayesianMeta-Analysis of the Noninvasive Colorectal Screening Tests. AJR 2021; 217:817–830
  7. US Preventive Services Task Force. Recommendations Cancer. Accessed 7 Mar 2023. https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/topic_search_results
  8. American Cancer Society. Cancer Facts & Figures 2022. Atlanta: American Cancer Society; 2022 https://www.cancer.org/research/cancer-facts-statistics/all-cancer-facts-figures/cancer-facts-figures-2022.html. Data on file GA-2021-0065.
  9. The National Lung Screening Trial Research Team. Results of Initial Low-Dose Computed Tomographic Screening for Lung Cancer. n engl j med 368;21, may 23, 2013.
  10. NIH/National Cancer Institute. Cancer Types, Cervical Cancer Prognosis and Survival Rates; cancer stat facts: lung and bronchus cancer & prostate cancer;

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן