בדיקה גנומית מקיפה Oncotype MAP (מפ) – שאלות ותשובות

כיצד הבדיקה יכולה לסייע לי?

בדיקת Oncotype MAPTM Pan-Cancer Tissue מעניקה תובנות מעמיקות לגבי שינויים של מאות גנים ובכך לסייע במתן מידע על אפשרויות הטיפול עבור מי שמתמודד עם סרטן בשלב מתקדם.

מה נבדק ב- Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

בבדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue מתבצע ריצוף הדור הבא ברמת הדנ"א של 257 גנים אשר נבחרו בקפידה כקשורים ומעורבים בטיפול בגידולים מוצקים.

בנוסף, בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue מאפשרת לשלב צביעות מסוג אימונוהיסטוכימיה (IHC- immunohistochemistry) על מנת לקבל תוצאות הן ברמת החלבון, כדוגמת החלבון PD-L1.

מה הסיכוי למציאת טיפול מתאים באמצעות בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

הבדיקה סורקת מאגר המידע הכולל מעל 100 טיפולים, 45 שילובי טיפולים שונים מעל 650 מחקרים פתוחים ברחבי העולם לחולי סרטן. הסיכוי שיימצא טיפול מתאים תלוי בסוג גידול הנבדק ובמאפיינים הבריאותיים של כל מטופל. יש להיוועץ עם הרופא המטפל על הסיכוי לזהות מטרה טיפולית בבדיקה.

למי מתאימה בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue מתאימה למטופלים שאובחנו עם סרטן מוצק בשלב מחלה מתקדם או גרורתי אשר יש צורך במציאת טיפול ממוקד עבורם.

למי מתאימה בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue מתאימה למטופלים שאובחנו עם סרטן מוצק בשלב מחלה מתקדם או גרורתי אשר יש צורך במציאת טיפול ממוקד עבורם.

למי לא מתאימה בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue אינה מתאימה למטופלים שאובחנו עם גידול מוצק שאובחן בשלב מקומי או לחולים עם ממאירות המטולוגית.

מהם שלבי הבדיקה?

ראשית יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי רלוונטיות הבדיקה ולקבל ממנו המלצה.

לאחר מכן, יש לפנות  לצוות אונקוטסט במספר *3180 או במייל Oncotest.co.il שיסייעו בכל שלבי הבדיקה.

לצורך ביצוע הבדיקה נדרשת דגימה מרקמת הגידול שנלקחה בעת הוצאת הגידול הסרטני בביופסיה או ניתוח. צוות השירות של חברת אונקוטסט יפנה למכון הפתולוגי של המרכז הרפואי בו בוצעו הביופסיה או הניתוח על מנת לשלוח את דגימת הגידול שנשמרה במכון הפתולוגי למעבדת Oncotype MAP בארה"ב.

במעבדת Oncotype MAP יתבצע תהליך הפקת דנ"א מדגימת הגידול  וריצוף  מתקדם ע"י מכשור מתאים.

תוצאות הריצוף מפוענחות ע"י צוות מדענים מקצועי ממעבדת Oncotype MAP לצורך דיווח מדויק של השינויים שהתרחשו בגידול (אם זוהו) וסוגי הטיפולים הקיימים הרלוונטיים להם (אם קיימים).

בשלב האחרון, נשלח ישירות לרופא/ה המטפל/ת ולנבדק/ת דו"ח תוצאות ברור ומפורט של רשימת השינויים שזוהו בגידול (אם זוהו) ורשימת הטיפולים המתאימים להם (אם קיימים).

התוצאות מתקבלות תוך כעשרה ימים מיום שליחת הדגימה למעבדה.

מה מייחד את בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue הינה בדיקה גנומית מקיפה מאד שתוכננה במיוחד עבור דגימות רקמה קטנות וזמן לתוצאה מהיר בהשוואה לבדיקות גנומיות מקיפות אחרות.

לפיכך, שיעור הצלחת הבדיקה גבוה יותר והזמן לקבלת החלטה טיפולית מהיר יותר.

האם הבדיקה נותנת מידע על התאמה לאימונותרפיה?

בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue מספקת מדדים אודות עומס המוטציות של הגידול ו-(MSI (Microsatellite Instability, שהינם סמנים מובהקים לניבוי גובה לאימונותרפיה.

מעבר לכך, ניתן לבצע כתוספת לבדיקה, צביעה אימונוהיסטוכימית של החלבון PD-L1 , אשר הינו סמן חשוב ועיקרי לניבוי תגובה לטיפול באימונותרפיה.

מה קורה אם אין רקמה זמינה / עדכנית לבדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue?

במקרים שלא קיימת רקמת גידול זמינה או עדכנית לבדיקה, האונקולוג המטפל עשוי להמליץ על ביצוע ביופסיה נוספת או על בדיקת גנומית מקיפה מבוססת דגימת דם מסוג ביופסיה נוזלית. Guardant360 היא בדיקת ביופסיה נוזלית מקיפה ורגישה מאד המאפשרת לקבל מידע אודות השינויים בדנ"א שהופרש מתאי הגידול לזרם הדם. למידע נוסף על ביופסיה נוזלית של Guardant360 לחץ כאן.

האם בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue כלולה בסל הבריאות?

בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue אינה כלולה בסל הבריאות. הבדיקה זמינה במסגרת רכישה פרטית דרך חברת אונקוטסט וניתן לקבל החזר במסגרת ביטוחים משלימים של חלק מקופ"ח וביטוחים פרטיים בהתאם לסוג הפוליסה.

האם בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue מכוסה על ידי ביטוחים משלימים ו/או ביטוחים פרטיים?

ביטוחים משלימים של חלק מקופ"ח מעניקים החזר חלקי של עלות בדיקות גנומיות כולל Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue, בהתאם לסוג הביטוח. מומלץ לפנות לקופ"ח בכדי לברר זכאות להחזר.

כמו כן, ביטוחים פרטיים מסוימים מכסים את עלות הבדיקה או חלק ממנה לפי סוג הפוליסה של המבוטח. מבוטחי  הראל, הפניקס, מגדל ומנורה זכאים להחזר ישיר דרך חברות הביטוח ובאם יש צורך המבוטח יישא רק בהפרש הכספי. מבוטחי חברות ביטוח אחרות, יקבלו החזר עבור עלות הבדיקה כנגד הצגת חשבונית בהתאם לזכאות.

צוות אונקוטסט יסייע בבירור הזכאות להחזר מול חברת הביטוח.

רפואה מותאמת אישית למתמודדים עם מחלת הסרטן

חברת אונקוטסט רניום מציעה את הבדיקות המובילות בעולם להתאמת טיפול אונקולוגי אישי. בדיקת Oncotype MAPTM מסייעת למטופלים שאובחנו עם סרטן בשלב מחלה מתקדם, גרורתי או בעת חזרת המחלה לקבל החלטה טיפולית מושכלת.

מקורות ספרות:

  1. Leighl, N. B. et al. Clinical utility of comprehensive cell-free DNA (cfDNA) analysis to identify genomic biomarkers in newly diagnosed metastatic non-small cell lung cancer (mNSCLC). American Association of Cancer Research 2019 Annual Meeting April 2, 2019
  2. Turner NC et al. Circulating tumour DNA analysis to direct therapy in advanced breast cancer (plasmaMATCH): a multicentre, multicohort, phase 2a, platform trial. Lancet Oncol (2020).
  3. Gupta R et al. Guardant360 Circulating Tumor  DNA Assay Is Concordant with FoundationOne Next-Generation Sequencing in Detecting Actionable Driver Mutations in Anti-EGFR Naive Metastatic Colorectal Cancer. The Oncologist 2019;24:1–9.
  4. Zill, O. A. et al. The Landscape of Actionable Genomic Alterations in Cell-Free Circulating Tumor DNA from 21,807 Advanced Cancer Patients. Clinical Cancer Research. Published August 2018.
  5. Stetson, D. et al. Orthogonal Comparison of Four Plasma NGS Tests With Tumor Suggests Technical Factors are a Major Source of Assay Discordance. JCO Precision Oncology. 2019

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן