בדיקה גנומית Oncotype MAP (מפ) – מידע מורחב

לצורך מציאת טיפול ממוקד מטרה מותאם אישית עבור חולים המתמודדים עם מחלת הסרטן, ראשית יש לאתר את השינויים שהתרחשו בתאי הגידול האחראיים לצמיחתו ועשויים להוות מטרה טיפולית.

בדיקת Oncotype MAPTM Pan-Cancer Tissue test (אונקוטייפ מאפ) היא בדיקה גנומית מקיפה שנועדה לזהות את אותם שינויים גנומיים ולדווח על אפשרויות טיפוליות מתאימות.

בבדיקה נסרקים 257 גנים ברמת הדנ"א, אשר נבחרו באופן קפדני כקשורים לסרטן מוצק מסוגים שונים. ריצוף הדנ"א מתבצע בטכנולוגיה מתקדמת של ריצוף הדור הבא Next Generation Sequencing מסוג לכידה היברידית Hybrid Capture .Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue test יודעת לזהות את כל סוגי השינויים הגנומיים הקיימים בגנים ובעלי חשיבות טיפולית ובכך מאתרת את מירב האפשרויות הטיפוליות המתאימות:

  • מוטציות נקודתיות (SNV)
  • חסרים או תוספות לגן (InDels)
  • שינוי במספר העותקים של הגן (Amplifications)
  • איחויים בין גנים (Fusions)

זיהוי שינויים גנומיים באמצעות בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue test עבר מבחני תיקוף קפדניים ונמצא רגיש ומדויק 1. במעל- 99% הבדיקה תדווח על מוטציה נקודתית נכונה (רגישות) ובמעל 99% אי קיום מוטציה יהיה נכון (סגוליות).

כמו כן, בדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue test מספקת מדדים חשובים המנבאים תגובה לטיפול אימונותרפי הכוללים את ה-MSI – אי יציבות גנומית וה-TMB – עומס המוטציות2.

בנוסף לריצוף הדנ"א, ניתן להוסיף לבדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue צביעת חלבון בשיטת האימונוהיסטוכימיה לפי הצורך והמלצת הרופא המטפל וכך לספק מידע נוסף על המשמעות הביולוגית של השינויים שזוהו על ידי ריצוף הדנ"א ובמקביל לאפשר להוסיף מידע המכוון לטיפולים שלא ניתן לאתר בריצוף הדנ"א בלבד. שינויים שניתן לזהות על בסיס רמת החלבון בלבד כוללים את ה-PD-L1 שהינו סמן חשוב המנבא תגובה לטיפול מסוג אימונותרפיה.

Oncotype MAP - דרישות חומר לבדיקה:

לבדיקת Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue test נדרשת דגימה קטנה מאד מרקמת הגידול שנלקחה בביופסיה או בניתוח ונשמרה במכון הפתולוגי וזה גם היתרון הייחודי שלה ביחד לבדיקות לפרופיל גנומי אחרות המבוצעות על רקמה הדורשות כמות רקמה גדולה שלא תמיד קיימת.

צוות אונקוטסט יסייע באיסוף הדגימות ושליחתן למעבדת Oncotype MAP בפניקס, ארה"ב, שם מתבצעת הבדיקה.

במקרים בהם לא קיימת רקמת גידול לבדיקה או שהיא אינה מספקת לבדיקה, ניתן לבצע בדיקת פרופיל גנומי מבדיקת דם מסוג מסוג Guardant360.

תוצאות Oncotype MAP Pan-Cancer Tissue test

תוצאות הבדיקה נשלחות הן לאונקולוג המטפל והן למטופל לאחר שעוברות תהליך אישור וסקירה על ידי צוות המדענים של מעבדת Oncotype MAP, ואושרו ע"י רופא מטעם המעבדה. דו"ח תוצאות הבדיקה מספק תובנות אודות טיפולים אשר נמצאו מתאימים לשינויים שזוהו ברקמת הגידול ואת ערכי ה-MSI ועומס מוטציות (TMB). הטיפולים עליהם ימליץ הדו"ח עשויים לכלול תרופות מאושרות על ידי המנהל המזון והתרופות האמריקאי ה- FDA או מומלצות על ידי הרשות הלאומית לסרטן בארה"ב ה-NCCN או תרופות הנבדקות במחקרים קליניים. חשוב לציין, שלא בכל בדיקה מזוהים שינויים גנומיים להם קיימים טיפולים מתאימים, על אף היות הבדיקה מקיפה מאד.

תוצאות הבדיקה מתקבלות בזמן מהיר של לרוב תוך פחות מ-10 ימים מיום שליחת הדגימה למעבדה בארה"ב, זאת כתלות באיכות הדגימה.

  1. Data on file, in-house assay optimization protected by trade-secret/patent regulations.
  2. D.T. Le, J.N. Uram, H. Wang, B.R. Bartlett et al. PD1 blockade in tumors with MMR‐D. N Engl J Med;372:2509‐20: 2015.

 

אונקוטסט, טיפול מותאם אישית למתמודדים עם מחלת הסרטן

חברת אונקוטסט רניום מציעה את הבדיקות המובילות בעולם להתאמת טיפול אונקולוגי אישי. בדיקת Oncotype MAPTM מסייעת למטופלים שאובחנו עם סרטן בשלב מחלה מתקדם, גרורתי או בעת חזרת המחלה לקבל החלטה טיפולית מושכלת.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דברו איתנו

אתם לא לבד! נציגי השירות שלנו עומדים לרשותכם בשעות פעילות המענה בימים א'-ה' בין השעות 08:00-17:00, אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן